06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Malawi'de oynanan alt lig maçında hakemler 20 Dolar'lık şikeyi beceremedi

Afrika'da Malawi'de oynanan alt lig maçında hakemler 20 dolar karşılığında şike teklifini kabul etti. Ama maç 1-1 bitti. Para, geri istenince hakemler sadece 15 dolar denkleştirebildi. Şikayetle olay ortaya çıktı ve hakemler ömür boyu men edildi.

27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 12:05

Afrika'nın güneyinde bulunan Malawi'de komedi filmlerine esin kaynağı olabilecek bir şike skandalı yaşandı.

ESPN'in haberine göre dört hakem, alt liglerde yer alan Nchalo United ve Chitiba United arasındaki kupa maçında hakem Aziz Nyirenda, yardımcıları Limbani Chisambi ve Stephano Gomani ile dördüncü hakem Jimmy Phiri, Nchalo United'ın kazanması için 20 dolar aldı. Ancak maç 1-1 sona erdi. Parayı verdiği öne sürülen Nchalo United, penaltılarla elendi.

Maç istenildiği gibi sona ermeyince şike parasını geri isteyenlere hakemler aralarında sadece 15 dolar toplayabildiler. Bunun üzerine Nchalo yetkilileri şikayette bulununca olay açığa çıktı.

Malawi Hakem Birliği, dört hakeme ömür boyu men cezası verildiğini açıkladı. Malawi Ulusal Hakem Birliği Genel Sekreteri Chris Kalichero, "Böyle bir suç işleniyorsa, sonuç istediğiniz gibi olmasa da, ömür boyu men cezası gerekir" dedi. Yardımcı hakemlerden Chisambi ise "Yanlış bir şey yapmadım. Hiç para almadım. Hakemlik kariyerimin böyle sona ermesi çok acı" açıklamasını yaptı.

Nchalo United takımının dosyası hakkında ise henüz karar verilmedi.

NtvSpor