01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

O maç tekrar edilecek mi?

MHK'nın TFF'ye sunduğu 4 dayanıklı rapora göre Beşiktaş'ın isteği imkansız... Yani tekrar ihtimali sıfır

26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 09:07
Kenan Karcı'nın haberi...
 
 
Hakem Şimşek, gözlemci Fırat, eğitimci Uilenberg ve Sarvan ile MHK'nın görüşünün yer aldığı rapordaki sonuç şu: Hakemin oyunu niye durdurduğu ve oyuna nasıl başladığı önemli. Yani kural hatası yok.
 
 
Beşiktaş tarafından TFF'ye savaş açılırken, olaylı K.Paşa maçı için hazırlanan MHK ve Hukuk Kurulu raporları bitirdi. ‘Donk vakası' olarak tarihe geçen ve Beşiktaş'ın öncelikli olarak skorun 3-0 hükmen tescil edilmesini, 2. tercih olarak da maçın tekrarıyla ilgili raporu TFF önümüzdeki hafta görüşecek.
 
 
ZEKERİYA ALP'TEN ÇOK SAĞLAM ÇALIŞMA
 
 
Peki Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulunda tartışılacak başvuru öncesi hazırlıklar ne alemde? Merkez Hakem Kurulu bu konuda tüm çalışmalarını tamamladı ve raporunu Futbol Federasyonu'na iletti. Bu rapor hazırlanırken şu önemli çalışmalarda bulunuldu:
 
 
HAKEM BARIŞ ŞİMŞEK'TEN GERİ ADIM YOK
 
 
1 - Barış Şimşek'le 1 saatlik duruşmalı toplantı yapıldı. Şimşek'e raporlarının haricinde görüşü tekrar soruldu. Barış Şimşek, kararının arkasında olduğunu belirtip, bu görüşlerini kayıtlara geçirdi.
 
 
2 - Recep Tayyip Erdoğan Stadı'ndaki maçta gözlemcilik yapan Osman Erdal Fırat ile de geçtiğimiz perşembe günü toplantı yapıldı. Fırat da hakemin kararında kural hatası olmadığını belirtip raporla paralel görüşlerini dile getirdi.
 
 
HEM JAAP UILENBERG HEM OĞUZ SARVAN
 
 
3 - Hakem ve gözlemcinin yanı sıra Merkez Hakem Kurulu, iki önemli eğitimcinin de görüşüne başvurdu. Buna göre, Avrupalı eğitmen Jaap Uilenberg ile MHK'nın baş eğitimcisi Oğuz Sarvan'a görüşü soruldu. İki uzman isim de "Maçta kural hatası yok" görüşünde birleşti. Merkez Hakem Kurulu da iki görüşü dosyaya ekledi.
 
 
DÜDÜĞÜN ZAMANLAMASI ÖNEMSİZ
 
 
4 - Tüm bunların yanı sıra MHK, görüntüleri Lig TV'den aldı ve tekrarlarını izledi. Donk'un pozisyonu için Kurul, teknik görüşünü rapora yazarken şu kriteri baz aldı: "Hakemin oyunu niye durdurduğu ve oyuna nasıl başladığı önemli." Yani Şimşek'in düdük çaldığı anın da çok önemi bulunmuyor. İşte bu görüş TFF'ye dosya halinde verildi. TFF Hukuk Kurulu da aynı paralelde dosyasını hazırladı ve yönetime sundu. AKŞAM'ın ulaştığı bu bilgilere göre, raporlar net ve bu raporların ışığında TFF yönetim kurulu karar alacak. Beşiktaş'ın 3-0 hükmen veya tekrar beklentisine "Hayır" çıkacak gözüküyor.
Akşam