2 Mart 2024 Cumartesi / 22 Saban 1445

Rıza Çalımbay'dan derbi sonrası isyan! ''Çekidüzen vermeliler''

Beşiktaş Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Fenerbahçe'ye 3-1 mağlup oldukların maçın ardından konuştu.

9 Aralık 2023 Cumartesi 21:45 - Güncelleme:
Rıza Çalımbay'dan derbi sonrası isyan! ''Çekidüzen vermeliler''

Beşiktaş Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Fenerbahçe'ye derbide 3-1 yenildikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. İşte Rıza Çalımbay'ın sözleri...

"ÜZÜCÜ BİR MAÇ!"

Maça kötü başlamadık, iyi başladık. Denk bir maç oluyordu. Sonraları gittikçe bizimkiler hata yaptı. Hepsi kapasitesinin altında oynadı. Söylediğimiz şeyleri yapamadılar. Yapmamamız gereken hatalar yaptık. Üzücü bir maç. Mükemmel bir taraftar gelmiş. Herkes için önemli bir maçtı. Beklentinin altında bir futbol oynadık. Bu kadar beklemiyorduk. Hazırlık dönemi falan yapmadık biz. Oyuncuları da görmedik. Geldik direkt. Eksik yönler çoktu. Bir an önce bunları bitirmek kolay değil.

"SONUNA KADAR GİTMELİYİZ!"

Talihsizlik oldu; Gedson ve Umut'un çıkması da dezavantaj oldu. Yeri olmayan arkadaşları mecburen oralarda oynattık. İstediğimizi yapamadık. Ne olursa olsun bir hedef var. Sonuna kadar gitmek gerekiyor. Bu böyle olmaz. Bunun devre arası düzelmesi gerekiyor.

"ÇEKİDÜZEN VERMELİLER"

Lider oyuncuların kendilerine çekidüzen vermesi gerekiyor, sahanın içinde dışında. Bunları yaparsak kendimize geliriz, gelmemek için bir neden yok. Bazı arkadaşların oynadığı oyun bu değil. daha üst seviyeye çıkabilirler.

"BEŞİKTAŞ'TA BÖYLE OLMAZ!"

Bize zaman lazım, biraz zaman lazım. Oyuncularla çok çalışmak lazım, daha 1 ay bile olmadı. Sezon başı böyle bir şey yakalayabilsek daha farklı olaylar oldu. Futbolcuları her açıdan iyi duruma getirmek için daha iyi şeyler yapabilirdik. Aniden geldik. Daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ligde 4. maçım, ilk defa yenildik. Düzelecek. Yapacak bir şey yok. Burası Beşiktaş, böyle olmaz. Oyuncu arkadaşlarım da kendilerine bakacak, düzeltecek. İnşallah iyi bir yere geleceğiz.

"TARAFTARA ÇOK ÜZÜLDÜM"

"Aldığımız mağlubiyetin yanı sıra taraftarımıza üzüldüm. Gerçekten mükemmel bir taraftar kitlesi vardı. Çok şey bekliyoruz oyunculardan. Ben de hepsinden çok daha fazla şey bekliyordum. Beklentimizin çok altında bir oyun oldu. Oyuncular kapasitelerinin çok çok altında oynadılar. Elimizden geldiğince değişiklikler yaptık. İlk yarının sonlarına doğru hem Gedson hem de Umut'un sakatlanması çok kötü oldu. Zaten onların yerini dolduracak oyuncu yoktu. İşin gerçeği, hiç beklemediğimiz bir mağlubiyet ve oyun oldu."

"TAKIM SAKAT DİYORUM, KİMSE İNANMIYOR"

Çok fazla sakat futbolcunun olduğunu hatırlatan Rıza Çalımbay, "Takım sakat diyorum, kimse inanmıyor. Ben ilk geldiğimde 10 sakat vardı. Arada milli maç oldu ama çalıştıramadık. Daha 1 ayım dolmadı. Takımla sezon başı geçirsem olay daha farklı olurdu belki de bu takımın yarısı olmazdı. Takımın içine girdiğinizde ummadığınız şeyler karşınıza çıkıyor. Ne olursa olsun bu takımın bu oyunu oynamaması lazımdı. Oyuncu arkadaşların performanslarını göstermesi lazımdı. Aldığımız takım fizik olarak istediğimiz gibi değildi. Sakat oyunculara istediğimiz antrenmanları yaptıramadık. Ben gerçeği söylüyorum. Bu maçta çok şey beklediğimiz arkadaşlardan istediğimiz verimi alamadık. İçeriye 1-1 girdik ama bazı sıkıntılardan dolayı maç istediğimiz gibi olmadı." ifadelerini kullandı.

"SEZON BAŞI GELSEYDİK..."

Sezon başı kurulan kadroyu da eleştiren Çalımbay, "Sezon başı gelseydik farklı bir kadro yapabilirdik. Yapacağımız takım da yukarıya gidecek bir takım olurdu. Burası Beşiktaş ve her türlü oyuncuyu alma şansınız oluyor." dedi.

"BEŞİKTAŞ'TA HEDEF BİTMEZ"

"Beşiktaş hala yarışın içinde mi?" sorusuna Rıza Çalımbay, şu cevabı verdi: "Beşiktaş'ta hedef bitmez, Türkiye Kupası olur ligde ikincilik olur, birincilik olur güzel bir seri yakalarsak. Yönetim benden rapor istiyor. İstediğim raporu geldiklerinde veremedim, maçı izlediler bugün. Eski futbolcu arkadaşlarım da var yönetim içinde, tedbirler alınacak. Ligde de Türkiye Kupası'nda da hedefimiz var."

"ABOUBAKAR, CENK, MULEKA"

Kadro dışı bırakmayı düşündükleri futbolcu olmadığını aktaran Çalımbay, Vincent Aboubakar'ı yedek bırakmasıyla ilgili, "Sağda Cenk, ortada Aboubakar, solda Muleka. Bu bize bir şey getirmiyor. Biz de mecburen sol açıkta sorun olunca Muleka'yı kullanabiliyoruz. O zaman da hamle oyuncumuz kalmıyor ofansif olarak. MKE Ankaragücü maçında Cenk'i hamle oyuncusu olarak tuttum ve girince iyi oynadı, maçı da iyi bitirdik sayılır. Aboubakar'la konuştuk, Cenk'i başlatıp onu da hamle oyuncusu olarak tutma kararı aldık. Kendisiyle de konuştum, bunu anlattım. " değerlendirmesinde bulundu.