04 Ağustos 2020 Salı / 14 ZilHicce 1441
Gece modu

Süper Lig'de tarihi karar! Küme düşme kaldırıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu ve TFF Başkanı Nihat Özdemir'in ortak açıklamasında; Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Liglerde 2019-2020 sezonu için küme düşmenin kaldırıldığını açıkladı.

29 Temmuz 2020 Çarşamba 18:27 - Güncelleme: 29 Temmuz 2020 Çarşamba 21:08

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da katıldığı TFF Yönetim Kurulu toplantısında Kulüpler Birliği Vakfı'nın 'Küme düşme kaldırılsın' tavsiyesi değerlendirildi.

Yapılan görüşmede küme düşmenin kaldırılmasına karar verildi.

Yapılan açıklamanın ardından Yeni Malatyaspor, Kayserispor ve Ankaragücü, Süper Lig'de yoluna devam edecek. Ayrıca TFF 1. Lig'den yükselen Hatayspor, Erzurumspor ve Adana Demirspor - Fatih KAragümrük maçının galibi de Süper Lig'de mücadele edecek.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yeni yabancı kuralının da bir yıl ertelendiğini açıkladı.

BAKAN KASAPOĞLU DUYURDU

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "Çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Verimli ve bereketli bir toplantı oldu. Amacımız Türk sporunun çıkarları, bu ortak hedefler doğrultusunda başaramayacağımız hiçbir şey yok. Pandemi sürecinde sporda da birçok ertelenmeler oldu. 

Sporda da sürekli ileriye gitme gibi bir iddiamız ve projelerimiz var. 18 yılda geldiğimiz nokta çok önemli. Salgın sürecinin başından bu yana durumu fırsata dönüştürmek için uğraştık. Bu toplantıda alınan kararlarda, bu sürecin Süper Lig'den amatöre kadar tüm takımların yarınlarını kurtarmaya yönelik kararlar aldık. Hayırlar getirmesini diliyorum.

KULÜPLERİMİZ BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE KARARLAR ALDI

Kulüpler Birliği Vakfı dün bir toplantı yaptı. Bu toplantıda beni duygulandıran bir tablo yaşandı. Kulüplerimiz birlik ve beraberlik içerisinde kararlar aldı. Adeta düşenin dostu olmaz fikrini ellerinin tersiyle ittiler ve tüm kulüplerimizi bu nedenle kutluyorum.

Küme düşmenin kaldırılması, teşvik sistemini en hızlı şekilde ortaya koymakla birlikte yabancı kuralının bir yıl ertelenmesi ve BAL'daki takımların bir üst lige çıkması kararlarını almış bulunuyoruz. Hayırlı olsun."

NİHAT ÖZDEMİR'DEN DETAYLI AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir: "Kulüplerimiz, küme düşmenin kaldırılmasına yönelik ortak bir tavsiye kararı aldılar. Yazılı bir dilekçe ile yönetim kurulumuza başvuru yaptılar. Ligler başlamadan önce de son sıradaki 7 takım bu yönde başvuru yapmıştı. Kalan 8 hafta haksız rekabet olmaması adına bu başvuruyu reddettik. Bugün gelinen noktada ligi tamamladık ve kulüplerimiz pandemi sürecinde iyi niyet gösterdiler.

TÜM LİGLERDE KÜME DÜŞME KALKTI

Kulüplerin ortak talebini değerlendirdik. Pandemi sürecindeki ve sonrasındaki süreci konuştuk. Süper Lig'in yanı sıra 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'de de küme düşmeyi kaldırdık.

Süper Lig, 2020-21 sezonunda 21 takımla oynanacak. Gelecek sezon sonunda 4 takım küme düşecek ve 2021-22 sezonunda itibaren 20 takımla oynayacağız.

GELİR DAĞILIMI VE FİKSTÜR

Süper Lig'in 21 takımla oynanması gelir dağılımı ve fikstür sıkışıklığına neden olacaktır. Bunları revize edeceğiz.

YABANCI SINIRI ERTELENDİ

Oy birliği ile aldığımız karar doğrultusunda yabancı sınırının da ertelenmesine karar verdik. Yabancı kurulu, 2021-22'den itibaren uygulanacaktır.

TAKIM HARCAMA LİMİTLERİ KONUSU

Takım harcama limitleri, 4 Ağustos'ta yani transfer döneminin ilk gününde açıklanacaktır. Daha sonra kulüpler ile limitler için toplantı yapılacaktır."