• $ 5,658
 • € 6,359
 • 258.285
 • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

ABD basını Sultan II. Abdülhamid’in vefatını nasıl görmüştü?

Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid’in 10 Şubat 1918’de Beylerbeyi Sarayı’nda hayata gözlerini yummasının ardından ABD basınında kendisiyle alakalı birçok yazı kaleme alındı. Kimi gazeteler Sultan II. Abdülhamid’i “diplomasi ustası” olarak tanımlarken, kimisi ise “Osmanlı’nın saygınlığını yeniden kazandıran Padişah” olarak okuyucularıyla paylaştı.

 • TM Dijital Haber Merkezi
 • 13
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Sultan II. Abdülhamid’in 10 Şubat 1918’de Beylerbeyi Sarayı’nda hayata gözlerini yummasının ardından ABD basınında çıkan haberler, kendisinin diplomasideki ustalığından ve Osmanlı İmparatorluğu’nun prestijini yeniden kazandırmasından bahsediyordu.

Bugüne dek Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Osmanlı Arşivleri, Smithsonian Enstitüsü ve ABD’deki yerel kütüphanelerde arşiv çalışmalarını sürdüren ve hâlihazırda George Mason Üniversitesi’nin Küresel İslam Çalışmaları Merkezi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Işıl Acehan’ın ForumUSA’da yer alan haberi, Sultan II. Abdülhamid’in vefatının ABD basınında nasıl görüldüğünü, okuyuculara nasıl aktarıldığını gösteriyor.

“SAYGINLIĞI YENİDEN KAZANDIRAN SULTAN”

Arkansas Democrat gazetesinin 11 Şubat 1918 tarihinde çıkan sayısında Sultan II. Abdülhamid’in 1876’da tahta geçtiğinde Osmanlı İmparatorluğu’nun trajik bir dönemden geçtiği hatırlatılarak, “Tahta geçtiğinde Osmanlı müthiş bir buhran içerisindeydi. Bu karamsar tablonun ardından yeni Padişah (II. Abdülhamid) Osmanlı’nın saygınlığını yeniden kazandırdı.” ifadelerine yer verildi.

“TÜRKLER İYİ BİRER DİPLOMATTIR, ABDÜLHAMİD İSE DİPLOMASİ USTASI”

Sultan II. Abdülhamid’in vefatından iki gün sonra (12 Şubat 1918) konuyu okuyucularıyla buluşturan Washington Post gazetesi ise Sultan’ın diplomatik zekasından söz ederek, 93 Harbi olarak bilinen ve Osmanlı’nın yenilgisiyle sonuçlanan 1877-1878 Osmanlı-Rus harbinin ardından imzalanan Berlin Antlaşması’nı bir “diplomatik zafer” olarak anlattı.

Söz konusu durumu okuyucularına “Diplomasi Ustası” alt başlığıyla sunan Washington Post gazetesi, Türklerin her zaman iyi birer diplomat olduğunu, ancak Abdülhamid’in diplomasi sanatında hepsinin ustası olduğunu belirtti.

Avrupa devletlerinin yıllarca “Osmanlı’yı parçalayacağının” söylendiğini, fakat Abdülhamid’in bütün bu oyunları bozacak üstün bir zekaya sahip olduğunu belirten Washington Post gazetesi, söz konusu haberinde, “Onları birbirine karşı kullandı.” ifadelerine yer verdi.

“DÜŞÜŞÜ, İMPARATORLUĞUN İÇERİSİNDEN GELDİ”

Yine Sultan II. Abdülhamid’in vefatından iki gün sonra yayımlanan Morning Call gazetesi ise, konuyla ilgili haberini, Sultan’ın eğitim, askerî ve ticarî reformlarından övgüyle söz ederek, “İmparatorluğun dağılmasını engellemek için yıllarca dış güçlerle savaştı, ancak onun düşüşü İmparatorluğun içinden geldi.” sözleriyle okuyucularına aktardı.

“KENDİSİYLE TANIŞAN HERKES, CAZİBESİNİ HİSSEDERDİ”

Sultan II. Abdülhamid’in vefatından bir hafta sonra ise New York Tribune’de yayımlanan haber “Ona hayran olan pek çok kişi vardı” sözleriyle başlıyordu.

Sultan II. Abdülhamid ile tanışan herkesin onun cazibesini hissetmiş olduğu anlatılan yazıda, “Sarayı ziyaret eden pek çok Amerikalı ve Avrupalı, Abdülhamid’in yemek masasında oturduktan sonra, onun zarafetinden ve ilginç sohbetlerinden bahseden süslü raporlar yazardı.” sözlerine yer verildi.

Söz konusu yazıda, Sultan’ın ziyaretçilerinden kimilerinin Abdülhamid’in Amerika’da ticaretle ve yabancı yatırımlarla ilgili çok zekice sorular sorduğundan, kimilerinin ise nükte ve mizahından bahsettiği anlatıldı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Bingöl'de 2 gün arayla terör örgütüne darbe

Bingöl'de 2 gün arayla terör örgütüne darbe

Yenilenen seçimi AK Parti adayı kazandı

Yenilenen seçimi AK Parti adayı kazandı

Öykü Arin'in annesinden duygulandıran paylaşım

Öykü Arin'in annesinden duygulandıran paylaşım

Zelenskiy parlamentoyu da aldı

Zelenskiy parlamentoyu da aldı

Trump: Amerika ve İsrail'den özür dilemeliler

Trump: Amerika ve İsrail'den özür dilemeliler

ABD Dışişleri duyurdu: James Jeffrey Türkiye'de

ABD Dışişleri duyurdu: James Jeffrey Türkiye'de

'Gözleri yaşlı görünce biz de dayanamadık'

'Gözleri yaşlı görünce biz de dayanamadık'

İdlib'de şiddetli hava saldırıları: 17 sivil hayatını kaybetti

İdlib'de şiddetli hava saldırıları: 17 sivil hayatını kaybetti
 
Sürücüler ve yolculardan insanlık örneği

Sürücüler ve yolculardan insanlık örneği

Dünyanın en gelişmiş ZMA'sı Puma, el yaktı

Dünyanın en gelişmiş ZMA'sı Puma, el yaktı