09 Ağustos 2020 Pazar / 19 ZilHicce 1441
Gece modu

ABD ordusu elektronik savaş yöntemlerinde geride kaldı

ABD ordusu yetkilileri, ordunun elektronik savaş teknikleri konusunda yeterince eğitimli olmadığını ve tatbikatların çok basit ve gerçeklikten uzak olduğunu belirtiyor.

star.com.tr05 Kasım 2019 Salı 09:46 - Güncelleme: 05 Kasım 2019 Salı 09:48
Breaking Defence'in aktardığına göre, ABD'li askeri yetkili ve sivil uzmanlara göre ABD ordusu elektronik savaş konusunda geride kaldı.
 
Sivil uzmanlar, tatbikatların gerçeklikten uzak ve çok basit olduğunu belirterek, ordunun elektronik savaşın temel kurallarını bilmediğini ileri sürdü.
 
ABD Stratejik Komutanlığı'nda (STRATCOM) görevli Matthew Poole, "Hayal kurmayı bırakma vakti geldi. Kötü adamların yayın bozan istasyonlarının olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz.'' diyor. 
 
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan bir diğer STRATCOM yetkilisi Gary Laika ise, ''Askerler genelde cep telefonlarını açık unutuyorlar ve böylece net konumları belli oluyor. Ek olarak ana kanal tıkanırsa ünitelerin yedek kanallar oluşturma gibi temel bir kuralı yok. Bu konuda kesinlikle kaybediyoruz.'' ifadelerini kullandı.
 
Haberde Çin ve Rusya gibi rakiplerin bu boşluklardan yararlanabileceği belirtilirken, askeri personelin karşılaşılabilecek gerçek tehditlere karşı çok az ilgisinin olduğu ileri sürüldü.