27 Haziran 2022 Pazartesi / 28 Zilkade 1443

Antarktika'da keşfedildi! Şimdiye kadar bulunan en büyük miktar

Bilim insanlarının araştırma yaptığı Antarktika'da buzullarda 220 ila 820 metre derinlikte bir keşif gerçekleştirdi. Antarktika'daki keşifte araştırmacılar buz tabakasının altında ilk defa büyük miktarda su bulduklarını bildirildi.

AA6 Mayıs 2022 Cuma 20:58 - Güncelleme:

Antarktika'da araştırma yapan bilim insanları, bölgeyi kaplayan buz tabakasının derinliklerinde ilk defa büyük miktarda su keşfettiklerini duyurdu.

Science dergisinde yayınlanan çalışmada, Antarktika'nın batı kısmında 100 kilometrekarelik alandaki derin katmanlarda ıslak sünger şeklinde bulunan suyun ayrıştırılması halinde 220 ila 820 metre derinlikte bir göl oluşabileceği hesaplandı.

KEŞİFTE ÖZEL GÖRÜNTÜLEME YAPILDI

Araştırma ekibinin, buzulların altındaki yeraltı suyunu tespit etmek için 6 hafta boyunca doğrudan yüzeye yerleştirilmiş jeofizik aletlerle manyetotellürik görüntüleme adı verilen bir tekniği uyguladığı kaydedildi.

CNN'e konuşan araştırmanın baş yazarı California San Diego Üniversitesi Scripps Enstitüsünden Chloe Gustafson, "İnsanlar bu tortullarda derin yeraltı suyu olabileceğini varsayıyordu ancak şimdiye kadar hiç kimse ayrıntılı bir görüntüleme yapamadı." ifadesini kullandı.

KEŞFİN ETKİLERİ İNCELENECEK

Araştırmanın ortak yazarı Columbia Üniversitesi Yer ve Çevre Bilimleri bölümü Öğretim Üyesi Doçent Kerry Key de buz yatağından yaklaşık 5 kilometreye ve hatta daha derinine kadar görüntüleme yaptıkları bilgisini paylaştı.

Yeraltı suyu sisteminin bölgenin keşfedilmemiş bir bölümünü ortaya koyduğuna işaret edilen çalışmada, özellikle iklim krizi ve yükselen deniz seviyeleri ile ilgili olarak, ilgili keşfin etkilerini anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

  • keşif
  • buzul