07 Temmuz 2020 Salı / 16 Zilkade 1441
Gece modu

Bakan Varank: Yerli otomobil 2022'nin sonunda yollarda olacak

'Türkiye'nin Otomobili Projesi' hakkındaki son gelişmelere değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yakın zamanda fabrika temellerinin atılacağını, marka ve pazarlama ile ilgili planlamaların yapılacağını ve Türkiye'nin Otomobili'nin 2022'nin sonunda yollarda olacağını belirtti.

AA21 Haziran 2020 Pazar 14:32 - Güncelleme: 21 Haziran 2020 Pazar 16:13

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kanal 7'de canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

- "5 BİN 500 YENİ ÜRETİCİ, SANAYİ SİCİLİNE KAYIT OLDU"

Varank, "Türkiye'nin Otomobili Projesi" hakkındaki son gelişmeleri de anlatarak, Kovid-19 süreci nedeniyle birkaç haftalık oynamalar olabileceğini ancak çalışmaların planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi.

Yakın zamanda fabrika temellerinin atılacağını, marka ve pazarlama ile ilgili planlamaların yapılacağını bilgisini veren Varank, Türkiye'nin Otomobili'nin 2022'nin sonunda yollarda olacağını dile getirdi.

Varank, sanayi üretimine bakıldığında, haziranın ilk 2 haftasında OSB'lerdeki elektrik tüketiminin, mayıs ayından yüzde 26 daha fazla olduğunu, toparlanmanın da hızlı şekilde sürdüğünü söyledi.

Türkiye'nin, son iki çeyrekte güçlü bir ivme yakalayacağına inandığını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

"Senenin ilk 5 ayında 67 milyar liralık yatırım teşvik belgesi düzenlemişiz, bunlar hayata geçerse 110 binin üzerinde yeni istihdam oluşmasını öngörüyoruz. Aynı dönemde 5 bin 500 yeni üreticinin, sanayi siciline kayıt olduğunu, OSB'lerde 500 firmanın sıfırdan üretime geçtiğini görüyoruz. Yatırım iştahının devam etmesi bize gelecek açısından ümit veriyor. Türkiye, salgın döneminde türbülansa girmedi, hızlıca toparlanma dönemine gidiyoruz. Ülkemiz, bu mücadeleyi çok başarılı şekilde yürüttü."