27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Bilişim pazarı 70 milyar lirayı bulur

İnnova genel müdürü Ersöz,2014'te Türkiye'de Bulut Bilişim büyük veri yatırımlarının hızlanacağını düşündüklerini söyledi.

27 Aralık 2013 Cuma 07:00 - Güncelleme: 27 Aralık 2013 Cuma 17:58

Bilgi ve iletişim teknolojileri son 30 yılda tüm dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen sektör olma özelliğini koruyor. gartner vb araştırma firmalarının son yaptığı öngörüler, 2014 yılında bilişim sektörünün dünyada 4 trilyon dolar seviyesine erişeceğini ortaya koyuyor. innova bilişim Çözümleri genel müdürü aydın ersöz “bu büyüme ve gelişme trendi türkiye’de dünyanın da üzerinde bir hızla seyrediyor. interpromedya’nın bilişim 500 araştırmasının sonuçlarına göre 2013 yılı türkiye bilişim pazarının 61 milyar tl seviyesine varacağı tahmin ediliyor. son yıllarda, yıllık büyümenin yüzde 15’ler seviyesinde olduğu göz önüne alındığında, 2014 yılında türkiye bilişim pazarının 70 milyar tl barajını zorlayacağını söyleyebiliriz” dedi. ersöz, bu rakamların global pazar büyüklüğüne bakıldığında türkiye’de bilişim sektörü için halen daha gidilecek çok yolun olduğunu gösterdiğini söyledi.

BULUT, Büyük Veri ve Diğerleri

2014 yılının global bilişim dünyasındaki sıcak konularının bulut bilişim, büyük veri, mobil uygulamalar, ıaas (ınfrastructure as a service), mobil ticaret, mobil sağlık, nesnelerin interneti, 3d baskı ve artırılmış gerçeklik olacağını belirten ersöz “türkiye’de de özellikle bulut bilişim, büyük veri, ıaas ve mobil teknoloji yatırımlarının 2014’te daha yoğun bir gelişme yaşayacağını düşünüyoruz. büyük veri analiz çözümlerimiz, finans çözümlerimiz ve 1 ocak 2014’ten itibaren kullanımı zorunlu hale gelen efatura konusunda gerek sistem entegratörü gerekse de gib iznine sahip ‘özel entegratör’ olarak sunduğumuz servislerin önümüzdeki yıl büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

Yurt Dışında Projeler 

innova imzalı bilişim çözümlerinin 3 kıtada 28 ülkeye ulaştığını belirten ersöz “uluslararası fırsatları yerel iş ortaklarımız ile değerlendirme stratejisini benimsiyoruz. 2013 sonu itibariyle 27 ülkede 36 satış partnerimiz bulunuyor. 2014’te global satış ağımızı daha da büyütmeyi, bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de türkiye’de ve yurt dışında büyük ve önemli projeler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.