07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

Demir: Altay tankının motoruyla ilgili sıkıntı yok

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, “Altay tankının motoruyla ilgili bir sıkıntı yok. Tankın seri üretimi konusunda teklifleri bekliyoruz. Teklifler için 2 aylık süremiz kaldı.” dedi.

AA26 Eylül 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 Salı 12:19
BU İŞTEN VAZGEÇTİK' GİBİ BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL"
Altay Tankı motorunun geliştirilmesi ve temini konusunda yaşanan gelişmelere ilişkin sorulara karşılık Demir, tank meselesinde motor konusu gündeme geldiğinde çeşitli firmalar ve şirketlerle görüşmeler olabildiğini söyledi.
 
Demir, ilk ihaleyi alan firmanın 5-6 firmayla görüştüğünü anımsatarak, şöyle devam etti:
 
"Bu konuda zaten firmaların farkındalığı var. Kendilerinin bize cazip gelecek teklifleri oluyorsa zaman zaman kapılarımız çalınıyor, ilgili uzman arkadaşlarımızla görüşüyorlar. Bizim burada söyleyeceğimiz şu: Bu konuyu milli bir proje olarak ele aldık ve devam ettireceğiz. Bu projenin devam ettirilmesi sırasında teknik destek sağlayıcı olarak çeşitli firmalar ve ülkelerle belirli temaslar oldu ve olabilir ama 'onlara illa ki bağımlıyız, falanca firma veya ülke olmadan bunu başaramayacağız, bu işten vazgeçtik' gibi bir şey söz konusu değil.
 
MİLLİLEŞTİRME SÜRECİMİZ AKTİF OLARAK DEVAM EDİYOR
Şu anda Altay tankının motoruyla ilgili gündemde bir sıkıntı yok. Belirli ülkelerden gelen belirli haberler kamuoyunda ilgiyle karşılanabiliyor, endişeye sebep olabiliyor ama şu anda net olarak elimizde bir sıkıntı olduğuna veya olacağına dair hiçbir ipucu yok. Bundan bağımsız olarak motor, güç aksamı, şanzıman ve benzeri... Aslında şu anda gündemimizde olan olmayan bir dizi kritik konuda sadece tankla ilgili değil, kullandığımız tüm silah sistemleri araç gereçle ilgili bir yerlileştirme, millileştirme sürecimiz aktif olarak devam ediyor. Bu sürekli takip edeceğimiz bir yol. Bundan asla taviz vermeyeceğiz. Bütün dünyanın ürünleri önümüze açılsa hatta ve hatta bedava verseler millileştirme yolunda devam edeceğiz."
 
2 AYLIK SÜREMİZ KALDI
Motor tasarımı projesinin devam ettiğini dile getiren Demir, "Belki tankla ilgili çok spesifik bir adım daha olabilir ama motor projeleri şu anda aktif." dedi. Demir, Altay tankının seri üretimi için son teklif süresinin sorulması üzerine, "Altay tankının seri üretimi konusunda teklifleri bekliyoruz. Teklifler için 2 aylık süremiz kaldı." diye konuştu.Demir, “Tank meselesinde motor konusu gündeme gelince tabi ki çeşitli firmalarla çeşitli görüşmeler olabiliyor. İlk ihaleyi alan firmamız bile en azından 5-6 firmayla görüşmüştü. Bu konuda zaten firmaların farkındalığı var. Kendilerinin bize cazip gelecek teklifleri oluyorsa zaman zaman kapılarımız çalınıyor, ilgili uzman arkadaşlarımızla görüşüyorlar. Bizim burada söyleyeceğimiz şu: Bu konuyu milli bir proje olarak ele aldık ve devam ettireceğiz. Bu projenin devam ettirilmesi sırasında teknik destek sağlayıcı olarak çeşitli firmalar ve ülkelerle belirli temaslar oldu ve olabilir ama ‘onlara illa ki bağımlıyız, falanca firma veya ülke olmadan bunu başaramayacağız, bu işten vazgeçtik’ gibi bir şey söz konusu değil. Şu anda Altay tankının motoruyla ilgili gündemde bir sıkıntı yok. Belirli ülkelerden gelen belirli haberler kamuoyunda ilgiyle karşılanabiliyor, endişeye sebep olabiliyor ama şu anda net olarak elimizde bir sıkıntı olduğuna veya olacağına dair hiçbir ipucu yok.
 
Bundan bağımsız olarak motor, güç aksamı, şanzıman ve benzeri… Aslında şu anda gündemimizde olan olmayan bir dizi kritik konuda sadece tankla ilgili değil, kullandığımız tüm silah sistemleri araç gereçle ilgili bir yerlileştirme, millileştirme sürecimiz aktif olarak devam ediyor. Bu sürekli takip edeceğimiz bir yol. Bundan asla taviz vermeyeceğiz. Bütün dünyanın ürünleri önümüze açılsa hatta ve hatta bedava verseler millileştirme yolunda devam edeceğiz.”
 
Motor tasarımı projesinin devam ettiğini dile getiren Demir, “Belki tankla ilgili çok spesifik bir adım daha olabilir ama motor projeleri şu anda aktif. Altay tankının seri üretimi konusunda teklifleri bekliyoruz. Teklifler için 2 aylık süremiz kaldı ” dedi.