21 Şubat 2024 Çarşamba / 12 Saban 1445

Gökbilimcilerin yeni buluşu güneşin nasıl oluştuğunu ortaya çıkarabilir

Gökbilimciler, 40 yıllık araştırmadan sonra güneşin çekirdeğinin yüzeyinden dört kat daha hızlı döndüğünü keşfetti.

star.com.tr / Gökhan Ertaş2 Ağustos 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme:
Gökbilimcilerin yeni buluşu güneşin nasıl oluştuğunu ortaya çıkarabilir
Los Angeles, Kaliforniya üniversitesi gökbilim profesörü Roger Ulrich, 40 yılı aşkın bir süredir güneşin iç kısmını inceliyor. Ulrich bulunan son keşifle alakalı "Güneşin oluştuğu zamanki  bir kalıntısını ortaya çıkarmış olabileceğimizi düşünmek şaşırtıcı ve heyecan vericidir." diyor. 
 
Araştırmacılar güneş atmosferinde oluşan akustik dalgaların verilerini inceledi ve bunların bir kısmının güneşin çekirdeğine nüfuz ederek  güneşteki yerçekimi dalgalarını etkilediğini ve güneş koridorunun çalkantılı hareketlerini tespit ettiler. Bu gözlemlere dayanarak 20 yıllık bir teori olan, Güneş çekirdeğinin yüzeyden daha hızlı dönebileceği fikrini ispatladılar.
 
Güneş  çekirdeğinin dönüşü, güneşin nasıl oluştuğuna dair bir ipucu verebilir. Güneş oluştuktan sonra, güneş rüzgarları muhtemelen güneşin dış kısmının dönüşünü yavaşlattı. Döndürme de aynı zamanda dönen güneş lekelerini de etkiledi.  Güneş lekeleri çok büyük olabilir; Tek bir güneş lekesi Dünya'dan bile daha büyük olabilir.
 
Güneş  çekirdeğindeki sıcaklık yüzeyindekinden farklıdır. Çekirdeğin sıcaklığı yaklaşık 29 milyon derece iken, Güneşin yüzeyi yaklaşık 10.000 derecedir.
 
Araştırma, Avrupa Uzay Ajansı ve NASA'nın ortak bir projesi olan SoHO (Güneş ve Heliosfer Gözlemevi) adlı uzay aracına GOLF (Düşük Frekansda Global Salınımlar) adlı bir aletin 16 yıllık gözlemleri ile hesaplamaları ile yapıldı . Bu yöntem, Fransa'nın Nice şehrinde bulunan Observatoire de la Côte d'Azur'un gökbilimci Eric Fossat tarafından yönetilen araştırmacılar tarafından geliştirildi.
 
Ulrich, GOLF bilim ekibi ile birlikte çalışarak, verileri 15 yıl boyunca analiz edip yorumladı. Ulrich araştırmasının finansmannı NASA'dan  edindi . GOLF cihazı ise ESA  (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından finanse edildi.
 
SoHO, 2 Aralık 1995'te uzaya güneş rüzgarını güneşi incelemek üzere gönderilmişti. Uzay aracı halen çalışmaya devam ediyor.
 
Araştırma UCLA'nın resmi sitesinde yayımlandı.