19 Ağustos 2022 Cuma / 22 Muharrem 1444

İlk kez kullanıldı! Binbaşı Ekmekçi: Büyük bir riskti

Terörle mücadelede kullanılan Sikorsky ve Mİ-17 helikopterleri, Ege ve Akdeniz'deki orman yangınlarında görev aldı. Yangında Mİ-17'yi kullanan Binbaşı Hüseyin Kamuran Ekmekçi, 'Yangının termik santrallere ulaşmaması için mücadele ettik. Motora duman girmesi büyük riskti. Çok zorlandığımız oldu ancak biz görevin zorluğunu düşünmedik' dedi.

TRT Haber29 Temmuz 2022 Cuma 13:21 - Güncelleme:

Ege ve Akdeniz'de bir yıl önce meydana gelen orman yangınları ciğerleri yaktı. 28 Temmuz'da Manavgat'ta, ardından da Marmaris Köyceğiz ve çevresinde çıkan yangınlar günlerce sürdü. Orman ekipleri, itfaiye ve halk seferber oldu. Bu yangınlara su serpen kahramanlardan biri de Jandarma Havacılık ekipleriydi.

TRT Haber'e konuşan Jandarma Pilot Binbaşı Hüseyin Kamuran Ekmekçi, "5 bin 500 tona yakın su attık ateşin üzerine. Sabah hava aydınlanmasından akşam hava kararana çok kısa sürede müthiş bir adaptasyon sağladık." dedi.

SİKORSKY S70 TİPİ HELİKOPTERLER, İLK KEZ YANGIN SÖNDÜRMEK İÇİN KULLANILDI

Ankara Jandarma Havacılık Başkanlığı, Aydın ve Diyarbakır'daki birliklerden Mİ-17 ve Sikorsky helikopterlerine yangınla mücadele için 'Bambi Bucket' denilen su kovaları takıldı. Terörle mücadele ve arama kurtarma faaliyetlerinde görev alan Sikorsky S70 tipi helikopterler, ilk kez yangın söndürmek için kullanıldı.

"OLAYLAR DAHA VAHİM HALE GELEBİLİRDİ"

Kemerköy-Yeniköy Santral ve Fesleğenköy bölgesinin o dönem çok kritik olduğunu aktaran Ekmekçi, "Yangın sürekli santrallere doğru devam ediyordu ve santrallerde yüklü miktarlarda kömürler mevcuttu. Olaylar daha vahim hale gelebilirdi. Su alma alanlarında daha evvel bir koordinasyon yaptık. Orman Bakanlığı tedbirler aldı yerden biz su aldıkça tankerlerle su ikmali yapıldı" diye konuştu.

HELİKOPTERLER 741 SAAT UÇUŞ YAPTI

Jandarma Havacılık Başkanlığı, yangınlara 16 helikopter, 45'i pilot 144 personelle müdahale etti. Helikopterler 10 günde 741 saat uçuş yaptı.

"GÖREVİN ZORLUĞUNU DÜŞÜNMEDİK"

Vadilerin derin olduğunu ve rüzgarın uçuşu kısıtladığını aktaran Ekmekçi, "Külün ve dumanın motora girmesi performansı müthiş düşürebilir. Yangının en kritik olduğu anlarda yangını kesmeye çalıştık. Çok zorlandığımız oldu ancak biz görevin zorluğunu düşünmedik" dedi.

  • Terörle mücadele
  • Sikorsky
  • Mİ-17 helikopter