06 Aralık 2020 Pazar / 20 RebiülAhir 1442
Gece modu

Koronavirüsü yok eden makine üretildi: Yüzde 99 etkili

ABD merkezli elektronik firması Dynamics, mikropları emen ve onları yüksek yoğunluklu ultraviyole ışıkla patlatan bir koronavirüs öldürme makinesi ürettiğini duyurdu.

11 Kasım 2020 Çarşamba 14:48 - Güncelleme: 11 Kasım 2020 Çarşamba 15:18

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs elektronik şirketlerini inovatif teknolojilere çözüm bulmaya çalışıyor. ABD merkezli Dynamics şirketi, koronavirüsü kapalı alanda yok eden bir makine ortaya çıkardı.

Nanowave adı verilen teknolojide alet, mikropları emerek onları yüksek yoğunluklu ultraviyole ışıkla patlatıyor. Bu işlemi saniyenin iki binde biri kadar kısa bir sürede gerçekleştiren alet, 3 metreye kadar yakınında bulunan virüslerde etkili.

YÜZDE 99 ETKİLİ

NTV'de yer alan habere göre, 300 litre havayı içine çekerek içerisinde koronavirüs bulunmayan havayı ortama geri bırakan Nanowave’in virüsü yok etmede yüzde 99 etkili olduğu açıklandı.

Teknolojiyi geliştiren ekip tarafından Teksas Üniversitesi Tıp Bölümü ve Colorado Eyalet Üniversitesi’nde laboratuvar testleri gerçekleştirilen Nanowave’in yüzde 99.99907 etkili olduğu bilimsel olarak açıklandı.

Carnegie Mellon Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Profesörü olan Elias Towe, "Dynamics, COVID-19 virüsünü etkisiz hale getirmek için ilk uygulanabilir araçlardan birini yarattı" ifadelerini kullanırken "Cihazın, ABD’nin en büyük laboratuvarlarından birinde ölçülen performansı gerçekten etkileyici." şeklinde konuştu.