20 Ekim 2021 Çarşamba / 14 RebiülEvvel 1443

Momo ve mavi balinadan sonra mavi bebek oyunu (Blue Baby) tehlikesi! Mavi bebek oyunu nedir?

Çocuklar için tehlikeli hale gelen oyun dünyasında Momo ve mavi balinadan sonra bir oyun daha tehlike saçıyor. Son günlerde ortaya çıkan bu oyun beyni etkiliyor. Çocukları ve gençleri tehlikeli bir psikolojiye sürükleyen Mavi Bebek oyunu tıpkı Mavi Balina gibi çocukların psikolojisini bozup intihara sürüklüyor. Jonathan Galindo isimli oyun içerisinde talimat olarak verilen mavi bebek oyunu (blue baby), çocukların zihnini ele geçirip talimatlarda bulunuyor. Peki Mavi bebek oyunu nedir?

9 Temmuz 2020 Perşembe 09:38 - Güncelleme: 9 Temmuz 2020 Perşembe 09:38

Çocuklar için tehlikeli hale gelen oyun dünyasında Momo ve mavi balinadan sonra mavi bebek oyunu tehlike saçmaya başladı. Oyununda çeşitli talimatlarla çocuklara yaşlarının kaldıramayacağı düzeyde bir korku yaşatılıyor. Momo oyunundan sonra çocukları tehlikeye sokan Mavi Bebek oyunu ile ilgili bilgiler veren Uluslararası Sosyal Medya Derneği Başkanı Engin Dinç, ailelere önemli uyarılarda bulundu. Jonathan Galindo adı altında oynanan blue baby (mavi bebek) oyunu çocukları intihara kadar sürükleyebiliyor. Uzmanlar, bu oyun hakkında aileleri uyardı. Peki Mavi bebek oyunu nedir?

MAVİ BEBEK OYUNU NEDİR?

Mavi bebek oyunu bir efsaneden türetilmiş sanal bir oyundur. Fiziksel tepkiye bağlı olan bu oyun, banyoda oynanan bir oyundur. Banyoda ışıkjları kapatarak oynanan bu oyunda efsaneye göre, elinizde telefonu kucağınızda bebek varmış gibi defalarca 'Blue baby, baby blue...' diyerek salladıktan sonra kolunuzda bir ağırlık hissetmeye başlıyorsunuz. Yine bir efsaneye göre bebeğin tırnakları çocuğun koluna batıyor. Oyunda mavi bebeğin annesi oyuncuya sesleniyor 'bebeğimi bırak' diye. Oyunu o noktadan sonra bırakmayan çocukların akıl sağlığında ciddi problemler ortaya çıkabiliyor.

Momo'nun oynanması için gizli bağlantılar gerekiyordu fakat mavi bebek oyunu çocuklara facebook ve Instagram üzerinden ulaşabiliyor. Çocukları korkutmak üzerine tasarlanmış bu oyunda 13-18 yaş arası büyük çocukları da etkisi altına aldığı öğrenildi.

MAVİ BEBEK NEREDEN ÇIKTI?

Efsaneye göre banyonun ışığını kapatıp banyoya girmeli, sonra da aynada gözlerinize bakarak ellerinizde bir bebek varmış gibi sallamanız sonra da 13 kere blue baby demeniz gerek. Eğer hata yapmazsanız her seferinde kollarınızda bir ağırlık hissedeceksiniz ve bu giderek ağırlaşacak. Kolunuzdaki görünmez bebek kollarınızı çizmeye başlayacak ve tırnakları kollarınıza batacak. 13. kez blue baby dediğiniz zaman bebeği hemen atıp kaçmanız gerek. Eğer kaçmazsanız aynada korkunç bir kadın çıkacak ve "BEBEĞİMİ BANA VER!!!" diye bağıracak ve ayna kırılacak .Eğer hala orada durmaya devam edersiniz sizi delirtebilir ya da öldürebilir.

Bu şekilde çocuklara talimat vererek anksiyete ve korkuya neden olan oyun, çocukları intihara sürükleyebiliyor.

Mavi balina oyunu nedeniyle dünyada birçok çocuk intihar etmişti. Yine aynı şekilde Momo oyunu çocuklara istemedikleri şeyleri yaptırıyor ve onları yanlış şeylere yönlendiriyordu.

Arjantin'de 12 yaşındaki bir kız çocuğun Whatsapp mesajlaşma platformu üzerinden yayılan oyunun etkisiyle intihar ettiği iddiası uluslararası basında haber olmuştu.

Korku filmi karakterine benzeyen figür, çocuklardan kendilerine zarar vermelerini istiyor ve sonunda intiharla sonuçlanabilecek bu talimatları yerine getirmeyenleri tehdit ediyordu.

Çocukları bu tür oyunlardan uzak tutmak isteyen aileler internet ortamının güvensiz olmasından dolayı tedirgin oluyorlar.