06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

NASA'dan dikkat çeken İstanbul paylaşımı

Uzaydan çekilen fotoğrafları 'günün fotoğrafı' başlığı ile paylaşan NASA, bu kez İstanbul'u seçti. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki bir astronot tarafından çekilen fotoğrafta, İstanbul'un konumuna ve şehrin detaylarına vurgu yapıldı.

26 Eylül 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 Salı 17:56
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), her gün uzaydan çekilen fotoğrafları ‘günün fotoğrafı’ başlığı altında paylaşıyor. Bu bağlamda NASA geçtiğimiz gün, günün fotoğrafı olarak İstanbul’un uzaydan görüntüsünü seçti.
 
‘Boğazın Köprüleri’ başlığı altında paylaşılan fotoğrafta, İstanbul’da yerleşimin özellikle sahil kesimlerine doğru yoğunlaştığının göze çarptığı ifade edildi. Ayrıca Akatlar’da yer alan Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin kırmızı çatısının da bir hayli dikkat çekici olduğu vurgulandı.
 
 
Söz konusu paylaşımda ayrıca Kanal İstanbul projesine de yer verildi. İstanbul Boğazı’ndaki gemi sayısının azaltılması için, şehrin batısında 70 kilometre uzunluğunda bir kanal açma projesinin olduğu belirtildi.
 
 
 
 
Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, NASA, İstanbul Boğazı’nın sadece turizm açısından değil, ticari açıdan da büyük önem taşıdığını, Akdeniz ve Karadeniz’i bağladığını ve özellikle Rus petrol ürünlerinin dünyaya dağılmasında büyük önem taşıdığını kaydetti.