04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Rotamız mobil internet

60 yıl önceki devasa bilgisayarlardan avuç içine sığan bilgisayarlar dönemine geçtiğimizi söyleyen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv,dünyanın artık mobil internet dünyası olduğunu belirtti.

27 Aralık 2013 Cuma 07:00 - Güncelleme: 27 Aralık 2013 Cuma 16:55

Mobil teknoloji ile dönüşen yeni bir dünyanın içinde yaşadığımızı ve bu değişimin merkezinde akıllı cihazların olduğunu söyleyen turkcell genel müdürü süreyya ciliv “bundan 60 sene önce üretilen devasa bilgisayarlardan, bugün avuç içine sığan akıllı cihazlara uzanan hızlı bir dönüşüm yaşandığını görüyoruz. mckinsey’in yayımladığı disruptive technologies adlı raporda, araştırmalar neticesinde önümüzdeki 10-15 yıl içinde küresel ekonomiyi, insanların hayatını ve iş dünyasını tamamen dönüştürecek 12 teknoloji aktarılıyor. bu listede etkisi en büyük olacak olan teknoloji ise mobil internet. mobil internetin ardından bilgiye dayalı işlerin otomasyonu, bulut bilişim ve makineler arası iletişim (m2m) geliyor” dedi.

İÇERİK KATLANARAK ARTIYOR

2014’ün teknoloji trendlerinin de doğal olarak dünyanın rotasının çevrildiği bu yeni yön doğrultusunda ilerleyeceğini kaydeden ciliv, şunları söyledi: “mobil internetin yaygınlaşmasıyla mobil uygulamalar yaygınlaşmaya ve özelleşmeye devam edecek. bu uygulamalar kullanıcı deneyimini üst noktalara taşıyabildikleri oranda kalıcı olacak. ve mükemmel bir kullanıcı deneyimini yaratmak özellikle yaygınlaşabilmeleri açısından önemli olacak. tabii tüm bu gelişmelerin bir sonucu olarak kullanıcılar tarafından üretilen içerik miktarı da gün geçtikçe katlanarak artıyor. buna karşılık bulut teknolojilerinin gerek bireylere gerekse şirketlere güvenli ve genişleyebilir bir veri saklama olanağı sunması, bu veriye her an, her yerden erişimin ve paylaşımın mümkün olması nedeniyle kullanıcıların ihtiyaç duyacağı önemli hizmetlerden biri de bulut çözümleri oluyor. böylece şirketler altyapı yatırımlarının maliyetlerine katlanmaksızın işlerini hem verimli hem hızlı hem de güvenli şekilde her yerden yönetebiliyor.”

ARTIK HER YER OFİS OLDU

“mobilite ile artık her yer ofis haline geldi, akıllı telefonlar yeni iş bilgisayarlarımız” diyen süreyya ciliv “küresel teknoloji trendlerini türkiye’de uygulanabilir kılmak için öncelikle altyapı çok önemli. şirketlerin, kritik işleri ve uygulamaları için üstün network platformuna ihtiyacı var. İşlerini her yerden ve her zaman hızlı bir şekilde yönetebilmeleri, sahada takımlarıyla kesintisiz iletişim kurabilmeleri, operasyonel mükemmeliyet ve verimlilik için kritik önem taşıyor. turkcell takımı olarak biz, tüm müşterilerimize güçlü, çevik ve akıllı network ayrıcalığını sunuyoruz. network kesilince bilişim duruyor, bulut duruyor, m2m duruyor. turkcell’de biz, tüm müşterilerimize güçlü, çevik ve akıllı network ayrıcalığını sunuyoruz. yeni network’e; yani fiber ve mobil entegrasyonuna yaptığımız yüksek yatırım sayesinde kapsama, kalite ve hızda güçlü ve üstün hizmet sunuyoruz” diye konuştu.

M2M’LE 1.5 MİLYAR TL KATKI

ciliv “makineler arası iletişimin sağladığı imkanlar ise bu teknolojinin sağlıktan otomotive, enerjiden tarıma hayatın her alanında daha yoğun kullanılmasına vesile oluyor. turkcell, türkiye’nin ilk m2m çözümleri platformunu oluşturdu ve m2m çözümleri ile 2012’de ekonomiye 1 milyar tl katkı sağladı. bu rakam 2013’te ise yaklaşık 1.5 milyar tl oldu” dedi. ciliv, şöyle devam etti: “bugün artık yeni dünyayı iyi okuyanlar hızla yükselebiliyor, okuyamayanlar ise yavaş yavaş yok oluyor. 2014’te türkiye’nin teknolojide küresel rol sahibi olabilmesi için hem ar-ge’ye hem de gereken altyapı ve platformlara yatırım yapmayı sürdüreceğiz.

TURKCELL AKILLI TELEFONU TÜRKİYE'DE ÜRETİYOR

Yılın ilk çeyreğinde ilk Turkcell markalı tableti piyasaya sürdü ve Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu için start verdi. Ekimde ise Turkcell T40’ı müşterilerine sundu. Aralık ayında Türkiye’de üretmeye başladı. - ‘İşte Teknoloji Hamlesi’ ile şirketleri, rekabet güçlerini ve verimliliklerini artıran çözümlerle buluşturdu. - Nisanda Urfakart projesiyle, Turkcell Cüzdan sayesinde toplu taşımada ilk temassız ödeme çözümünü Şanlıurfa’da başlattı. - Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusunu mobil yazılımcı olmaya yönlendirmek ve dünyada her geçen gün büyüyen mobil yazılım geliştirme pazarında etkin bir oyuncu haline gelebilmesini sağlamak için ‘Geleceği Yazanlar’ projesini başlattı. - Yılın 9 ayında 1 milyar yatırım yaptı. 2013’te Van-Erciş, Karabük, Trabzon ve Gaziantep’te Turkcell Global Bilgi ile yeni çağrı merkezlerinde gençlere yeni iş kapısı açtı. - Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda yoğun rekabete rağmen açık ara pazar liderliğini sürdürdü. Turkcell bugün 35 milyon abonesiyle yaklaşık yüzde 51.4'lük pazar payına sahip.

EKOSİSTEMLE BİRLİKTE 40 BİN KİŞİYİZ

Turkcell Grup çalışan sayısının 14 bin 200 kişi olduğunu belirten Ciliv “Tüm ekosistem değerlendirildiğinde 40 bin kişilik bir rakam çıkıyor. Turkcell Mağazaları, Turkcell İletişim Merkezleri ve satış noktalarıyla birlikte toplam 15 bin 400 noktada müşteriyle buluşuyoruz. Bunların içinden beşi Turkcell’e ait olan ve Turkcell’in işlettiği Turkcell’in amiral mağazaları, Bin 189’u da tüm Türkiye’de yaygın olan Turkcell İletişim Merkezleri. Tüm satış noktalarında toplam 31 bin kişilik takım çalışıyor” dedi

225 ÇALIŞAN İŞARET DİLİ BİLİYOR

İşitme engelli müşterilere İşaret Dili ile hizmet verdiklerini kaydeden Süreyya Ciliv “Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu ile ortaklaşa çalışarak 200’ün üzerinde Turkcell ürün ve servisi ve 20’nin üzerinde abonelik sürecinin yer aldığı işaret dili müfredatına çevirdik. 225 çalışanımız bu eğitimi tamamladı. Halen 121 Turkcell İletişim Merkezi ve 5 Turkcell Mağazası’nda bu hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

T SERİSİ 1 MİLYON ADET SATTI

Süreyya Ciliv “Mobil internette fırsat eşitliği vizyonuyla 2010’da başlattığımız atılımla T serisi akıllı telefonlarımızı ortaya koyduk. T serisinin 1 milyona ulaşan satış rakamıyla, ekonomiye yaklaşık 500 milyon TL katkıda bulunduk. 2013’te tasarımı ve yazılımı Turkcell Teknoloji mühendislerine ve tasarımcılarımıza ait Turkcell T40 ile Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonunu çıkardık” dedi.

FİBER HANELER VE ŞEHİRLER OLUŞTURUYORUZ

İstanbul İnternetin Merkezi

Türkiye’nin uluslararası raporlarla da teyit edilen güçlü iletişim altyapısının sektörü sürekli daha yenilikçi bir çizgiye doğru iten genç ve dinamik nüfusunun çok önemli bir avantaj olduğunu belirten Erkan “Bu avantajın gerçek kazanca dönüştürülmesi için coğrafi konumumuzun ve fiber teknolojide üstlendiğimiz rolün de katkısıyla İstanbul’u internet ağlarının kesişim noktası haline getirebiliriz. Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’nın da paylaştığı bu vizyonu hayata geçirmek için 2014’TE önümüzde önemli bir fırsat var” dedi.

1 Milyon 570 Bin Evde Fiber

Murat Erkan “Bugüne kadar 2 milyar TL yatırımla oluşturduğumuz 32 bin kilometrelik ağımızla 12 ilde 1 milyon 570 bin ev ve işyerinin kapısına kadar ışık hızında interneti ulaştırıyoruz. 2014 yılı ve sonrasını ise bu altyapımız üzerinde yükselerek günlük yaşamı ve iş yapış biçimlerini değiştirecek hizmetlerin odakta yer alacağı bir dönem olarak tanımlıyoruz” diye konuştu.

 

Bilişim ve iletişim sektörünün en önemli gündem maddelerinden biri yakınsama. televizyon, telefon ve bilgisayar ekranlarını aynı içerikte birleştirecek yakınsama oyununda somut uygulamalar hayatımızda yoğun olarak yer alacak. bu uygulamalarla birlikte evler birer eğlence platformuna dönüşürken, işyerlerinin rekabet gücüne de önemli katkı sağlanacak. turkcell superonline genel müdürü murat erkan “biz de, grup sinerjisinin katkısıyla bu kapsamda önemli yeni hizmetleri müşterilerimizle buluşturacağız. bu uygulamaların daha geniş yankılarını ise akıllı şehir konsepti içinde görmek mümkün” dedi.

Tüm dünyada önemli bir gündem maddesi olan bu konuda şehirler arasında rekabetin çoktan başladığını belirten erkan, şunları söyledi: “önümüzdeki dönem akıllı şehir kavramını somutlaştıran hizmet, ürün ve uygulamaların yaygınlaşacağını düşünüyoruz. biz fiber optik altyapı ile belediyelere herhangi bir altyapı yatırımı yapmadan bu uygulamaları hayata geçirme imkanı sunuyoruz. 2014’te yeni işbirlikleri oluşturmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

TURKCELL'İN LİNKLERİ

Turkcell, mobil iletişim alanında pek çok ilke imza attı. Bunlardan en göze çarpanları sıralamak gerekirse;

1994 Şubat ayında, Türkiye’deki ilk cep telefonu konuşması Turkcell şebekesi üzerinden dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakanı Tansu Çiller arasında yapıldı.

Mart 1999’da ‘Hazır Kart’ ile Türkiye’de ilk kontörlü hat kullanımını başlattı.

Aralık 1999’da hizmet kalitesi ve kalite yönetim anlayışıyla ISO 9001 belgesi almaya hak kazandı. Turkcell, Türkiye’nin ISO 9001 belgeli ilk operatörü.

Şubat 2000’de WAP servisini kullanıma açtı.

2000 yılından beri New York Borsası’na kote ilk ve tek Türk şirketi.

Kasım 2001’de GPRSLand, Temmuz 2002’de de MaxiMesaj (MMS) uygulamasını başlattı.

2003 yılında ‘Turkcell Mobil Ödeme’ ile Türkiye’de bir ilk olarak alışverişlerde cep telefonuyla ödeme devrini başlattı.

2004 yılı başında dünyada çalışana yatırım anlayışına sahip birçok organizasyonun elde ettiği ‘IIP Standardı’ konusunda Türkiye’deki pilot projelerden birini gerçekleştirmeye adım attı ve Investor In People sertifikası alan dünyadaki ilk GSM operatörü oldu.

2007’de dünyada bir ilk olan ve yasal olarak ıslak imza yerine geçen ‘Turkcell Mobil İmza’ uygulamasını başlattı.

2009’da dünyada ekonomik krizin etkisini artırdığı bir ortamda gerçekleşen 3G ihalesinde, teknolojik liderliğini sürdürerek A tipi lisansı KDV dahil 422 milyon Euro yani yaklaşık 1 milyar TL ile en yüksek teklifi vererek aldı. Erzurum Çağrı Merkezi ile Doğu’da ilk teknoloji yatırımı yapan şirket.

2013’te ilk yerli akıllı telefon olan T40’a imza attı.

2013’te 3G sonrası mobil iletişim teknolojisi olan LTE Advanced için gerçekleştirdiği testte 900 Mbps’e varan hızlara ulaşarak Türkiye’nin hız rekorunu kırdı.