30 Eylül 2020 Çarşamba / 12 Safer 1442
Gece modu

Siber savaş! Yunanistan'ın resmi sitelerine 'Oruç Reis' fotoğrafı koyup not bıraktılar: Sizin dünyayı sevdiğiniz kadar...

Türk hackerlar, Yunanistan'ın Doğu Makedonya ve Trakya yönetimine ait resmi web sitesini hackledi. Bilgisayar korsanları siteye, 'Sizin dünyayı sevdiğiniz kadar, bizim ölümü ve şehitliği seven bir ordumuz var. #MaviVatan' notunun yazılı olduğu Oruç Reis gemisinin fotoğrafını bıraktı.

star.com.tr18 Ağustos 2020 Salı 14:24 - Güncelleme: 19 Ağustos 2020 Çarşamba 10:32

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki meşru hidrokarbon arama faaliyetlerini çeşitli provokasyonlarla sabote etmeye çalışan Yunanistan'la yaşanan gerilim, internet ortamına da sıçradı.

Yunanistan'ın Doğu Makedonya ve Trakya yönetimine ait resmi web sitesini hackleyen Türk hackerlar, sitede Doğu Akdeniz'de arama çalışmalarını kararlılıkla sürdüren Oruç Reis gemisinin fotoğrafını paylaştı.

Hackerların paylaştığı fotoğrafın üzerinde Türkçe ve İngilizce yazan notta, 'Sizin dünyayı sevdiğiniz kadar, bizim ölümü ve şehitliği seven bir ordumuz var. #MaviVatan (Whe have an army that loves death and martyrdom as much as you love the world #BlueHomeLand) ifadesi yer aldı.

Bölgesel yönetimin web sitesinin hacklenmesinin ardından, Yunanistan Çalışma Bakanlığı'nın internet sitesinde, bir hacker grubunun, 'Oruç Reis'e yaptığınız her saldırının internet üzerinden bir cevabı olacak' şeklinde bir mesaj paylaştığı belirtildi.

Yunan sitelerini hackleyen grubun,  kendilerine 'Akıncılar' diyen, bir Türk hacker grubu olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Yunanistan'ın 424. Genel Askeri Eğitim Hastanesi'nin web sitesinin de hacklenerek 'Oruç reis' fotoğrafının paylaşıldığı belirtildi.

YUNAN HACKERLAR'A CEVAP OLDU

AnonymousGreece adlı Yunan hacker grubu, geçtiğimiz hafta Türkiye'nin bazı resmi web sitelerine saldırı düzenlediği duyurmuştu. Saldırıların arından, Yunan hackerların Türkiye'ye yönelik tehditleri sürmüştü.

Uluslararası basına da yansıyan bazı haberlerde, 'Türk ve Yunan hackerlar arasında siber savaşa başladı' ifadeleri kullanıldı.

star.com.tr