26 Mayıs 2022 Perşembe / 25 Sevval 1443

Türkiye'den yeni hamle! İlk toplantı yarın başlıyor

Türkiye'nin yapay zeka alanında atacağı adımlara yönelik yapılacak ilk toplantı olan Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Yönlendirme Kurulu, yarın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilecek. Kurula yönelik çalışmalara ise daha önce Ulusal Yapay Zeka Stratejisi, 'Dijital Türkiye' vizyonu ve 'Milli Teknoloji Hamlesi' doğrultusunda hazırlıklar yapılmıştı.

AA12 Ocak 2022 Çarşamba 19:31 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek toplantıda Türkiye'nin yapay zeka alanında atacağı adımlar ele alınacak.

Kurul öncesinde Oktay başkanlığında bugün hazırlık toplantısı düzenlendi. Toplantıda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının iş birliğinde ve ilgili tüm paydaşların etkin katılımıyla hazırlanan Ulusal Yapay Zeka Stratejisi, "Dijital Türkiye" vizyonu ve "Milli Teknoloji Hamlesi" doğrultusunda hazırlanmıştı.

"Müreffeh bir Türkiye için çevik ve sürdürülebilir yapay zeka (YZ) ekosistemiyle küresel ölçekte değer üretmek" vizyonuyla belirlenen stratejinin odağında kaliteli veriye erişim, ortak altyapıların kullanımı ve ileri becerilerin kazandırılması yer alıyor.