02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Twitter haberler için yeni bir görünüm sunuyor

Popüler mikroblog sitesi Twitter’ın uygulaması, geçtiğimiz yıllarda App Store ve Google Play Store‘da sosyal medya kategorisinden haberler kategorisine taşınmıştı. Şimdi de Twitter haberler özelliği ile bir kez daha gündeme geldi. Peki, Twitter haberler özelliği nasıl çalışıyor?

30 Nisan 2018 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Nisan 2018 Pazartesi 09:23
Twitter’da takip ettiğiniz kullanıcılar bir haber sitesinin linkini paylaştığında, Tweet’ten önce direkt olarak haberin linki önizlemesi ile görünmeye başlıyor. Twitter’ın iOS ve Android için yayınladığı son güncelleme ile kullanıma sunulan bu özelliğin, haberleri ön plana çıkarmak için yapıldığı açıkça görünüyor.
 
Son zamanda yaptığı işbirlikleri ve sunduğu özellikler ile haber platformları ile yarışır hale gelen Twitter, doğru hamleleri uygularsa internetin en büyük haber kaynağı olabilir. Dünya’da yaşanan ancak bazı sebeplerden dolayı kaleme alınmayan haberlere anında ulaşım imkanı sunan Twitter’ın, önünde büyük bir engel bulunuyor.
 
Bu engel ise hepinizin tahmin edeceği gibi asparagas yani yalan haberler. Twitter’da paylaşılan haber niteliği taşıyan içeriklerin büyük bir bölümü, halkı galeyana getirmek için yapıldığına çoğu kez şahit olduk. Facebook’un da önüne geçmeye çalıştığı yalan haber furyası için henüz Twitter cephesinden bir hame gelmedi.
 
 
Twitter, haber konusunda başarılı olabilmek için, haberlerin güvenirliğini ve doğruluğunu ispatlamak zorunda. Aksi durumda haber platformları karşısında büyük bir güç olmaktan uzaklaşabilir. Tahminlere göre; Twitter bu yıl içerisinde haber konusunda bir atılım yapacak ve yalan haber yayan kullanıcılarının hesaplarını askıya alacak.
 
(ShiftdeIete)