28 Mayıs 2022 Cumartesi / 27 Sevval 1443

Canan Karatay 'Senelerce halkımıza verilmedi' diyerek uyardı: 1 çay kaşığı mutlaka tüketilmeli...

Prof. Dr. Canan Karatay tuz tüketimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kaya tuzunun çok yararlı olduğunu belirten Canan Karatay günde bir çay kaşığı tüketilmesini tavsiye etti. İşte detaylar...

Akşam10 Mayıs 2022 Salı 23:29 - Güncelleme:

Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay tuz hakkında topluma önemli mesajlar verdi. Sağlık açısından tuzun zararlı olduğu algısının tamamen yanlış olduğunu belirten ünlü isim tuzun nasıl tüketilmesi gerektiğini ve mineral bakımından çok zengin olduğunu söyledi.

CANAN KARATAY: 1 ÇAY KAŞIĞI MUTLAKA TÜKETİLMELİ

Ünlü doktor toplumda kullanılan tuz tüketiminin algının yanlış olduğunu ve kaya tuzunun tüketilmesinin gerekli olduğunu söyledi. Canan Karatay kaya tuzunun faydalarını sıralarken mineral bakımından çok zengin olduğuna dikkat çekti. Kaya tuzunun %80 oranında mineral taşıdığını ve günde 1 çay kaşığı kaya tuzunun tüketilmesini tavsiye eden Canan Karatay, "Senelerce halkımıza tuz verilmedi. Tansiyon için korkutuldu. Herkeste tuz fobisi oldu. Hâlbuki insan vücudunun tuza ihtiyacı var. Nasıl ki suya ihtiyaç var tuza da ihtiyaç var." dedi.

CANAN KARATAY: ASIRLARDAN BERİ KAYA TUZU KULLANILIR

Canan Karatay sözlerine şöyle devam etti: "Tarih boyunca kullanılan tuz kaya tuzudur, deniz tuzudur. Roma İmparatorluğu zamanında Roma askerlerine maaş olarak tuz verilirdi. Kaya tuzu elektromanyetik alanı emer. Nükleer santral bacalarının içinde radyasyon için kullanılır. Asırlardan beri kaya tuzu kullanılır. Amerika'da Rusya'da Özbekistan'da tedavi için tuz odaları var. Özellikle nefes darlığı, kalp hastalığı olanları tuz odalarına oturtarak tedavi yapıyorlar. Cildi de güzelleştiriyor."

Canan Karatay "Bu besin hayatınızı mahveder" diyerek uyardı: Sofranızdan tamamen uzak tutun!