02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Enez'de balıkçıların ağlarını yırtan yengeçler şimdi ekmek kapıları oldu

Enez'de, daha önce balıkçıların ağlarını yırtan mavi yengeçler, şimdilerde bölgede alternatif gelir kaynağı haline geldi.

AA27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 12:04
Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, mavi yengecin Enezli balıkçılar için yeni geçim kaynağı olduğunu  söyledi.
 
Tedirgin oldukları deniz canlısından balıkçıların şimdilerde para  kazandığını anlatan Bostancı, "Göllerde besi kaynakları çok arttığı için mavi  yengeç bol miktarda geldi. Bunun üretime çok katkısı oldu, balıkçımızın yüzünü  güldürdü. Mavi yengeç balıkçımıza büyük katkı sağlıyor bununla birlikte ihraç  ürünü haline geldi. Şu anda yetiştiremiyoruz. Baştan balıklarımızı yiyorlardı,  biz bundan bayağı ürkmüştük. Balıkçılar da korkuyordu fakat şimdi balıkçılarımız  bundan yararlanıyor." diye konuştu.
 
Bostancı temmuz ayı başında başlayan mavi yengeç avcılığının ekim  ayında sona ereceğini belirtti.
 
"ETİ DAHA FAZLA"
 
Enez Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yaşar Pınarcı da Enez Sahili ile  Meriç Nehri'nin buluştuğu yerde balıkçıların mavi yengeç avcılığı yaptığını  anlattı.
 
Mavi yengecin kilosunun 5 liradan satıldığını belirten Pınarcı, "Mavi  yengeçler İstanbul, Ankara ve Antalya'daki balık restoranlarına ve yurt dışına  satılıyor. Mavi yengecin diğer yengeçlere göre gövdesi ve ayakları daha büyük,  eti daha fazla. Bunu yiyenler daha iyi bilir. Balıkçılarımız da bu yıl yengeçten  iyi para kazanıyor." dedi.
 
Pınarcı, sezonda avcıların aylık ortalama 2 ton mavi yengeç  yakalandığını kaydetti.
 
"YERLİ YABANCI TURİST İLGİ GÖSTERİYOR"
 
Balıkçı Saffet Kılıç ise son yıllarda mavi yengeç avcılığı  yaptıklarını ifade etti. Yengeçlerin lagün göllerinde yoğun şekilde çıktığını anlatan Kılıç,  "Dalyana giren yengeçleri ağlı kepçe ya da kafeslerle yakalıyoruz. Mavi yengeç  avcılığı Mersin, Adana, Antalya gibi şehirlerde de yapılıyor. Son yıllarda bu da  bizim ekmek kapımız oldu. İhracatımız da var. Çoğunlukla Japonya, Çin, Tayland ve  Fransa'ya mavi yengeç satılıyor." ifadelerini kullandı.
 
İşletmeci Ali Karatepe ise mavi yengecin mangalda ya da kaynatarak  pişirildikten sonra müşterilere sunulduğunu kaydetti.
 
Porsiyonunun Türkiye'de 50 liradan satıldığını dile getiren Karatepe,  mavi yengecin yurt dışında daha pahalıya satışa sunulduğunu kaydetti.