01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Genç girişimciden Tayland usulü 'tava dondurma'

Genç girişimci Abdülaziz Yol, iş için Tayland'a gitmeden önce internet üzerinden yaptığı 'Tayland’da ne yenir?' diye araştırması sonucu gördüğü dondurmayı Eskişehir'de üretmeyi başardı.

28 Eylül 2017 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2017 Perşembe 11:16
Abdülaziz Yol’un Tayland usulü tava dondurması müşterilerinin isteğine göre hazırlanıyor. Klasik top şeklindeki dondurmalardan farklı bir görünüme sahip olan Tayland usulü tava dondurma, rulo şeklinde servis ediliyor. Hazırlanışı yaklaşık 5 dakika süren Tayland usulü tava dondurmayı yapmaya nasıl başladığını anlatan Abdülaziz Yol, “Ben daha önce bir fabrikada bakımcı olarak çalışıyordum. Taylad’da açılan yeni bir fabrika için bu ülkeye gitmemiz söylendi. O sırada Tayland nasıl bir yer diye araştırırken bu dondurmaya denk geldim. Sonra o işi bıraktım. Şuan bu işi yapıyorum. Ben zaten kendim orjinalinde soğutmacıyım. Tezgah için daha önceden çalıştığım ustalarıma, ağabeylerime danıştım. Nasıl yapabiliriz? Nasıl edebiliriz? Nasıl olur? Bunu kendimiz yapabilir miyiz? İlla Tayland’dan mı getirmek gerekiyor diye. Çok basit bir sistem aslında. Kendimiz yapabildik. Yaptıktan sonra denedikçe insan kendisi yapabilmeyi öğreniyor dondurmayı. Bir kaç el pratiği lazım sadece” dedi.
 
“TÜRKİYE’DE HER ŞEY GİBİ BİR TAVAYA BAĞLAMIŞLAR”
Dondurmanın isminin diğer ülkelere göre Türkiye’de daha farklı olduğunu ve tava ile bağdaştığını belirten genç girişimci Abdülaziz Yol, “Bu dondurma Tayland’da ice spon olarak geçiyor. Amerika’da roll ice grim olarak geçiyor. Türkiye’de her şey gibi bir tavaya bağlamışlar. 'Tava Dondurma' olarak ismi geçiyor. Tamamen diyabetik. Bunu farklı yerlerde yapanlar şeker katıyor, glikoz şurubu katıyor ama biz onu kullanmıyoruz. Daha sağlıklı olsun diye. İçinde bir gıda boyası yok, katkı maddesi yok. Muzsa muz, çilekse çilek. Çok sağlıklı bir dondurma. Hatta yiyebileceğiniz en sağlıklı dondurma diyebilirim” ifadelerini kullandı.
 
“TAYLANDLILAR GENELDE ÇİÇEK, BÖCEK YİYEN İNSANLAR OLDUĞUNDAN MÜŞTERİLER TEREDDÜT EDİYOR”
Tayland usulü tava dondurmayı ilk defa deneyecek olan müşterilerin, isminden dolayı tereddüt etiklerini ve yedikten sonra farklı bir dondurma yemediklerini vurgulayan Yol, “Müşteriler başta geldiği zaman hani bilinmedik bir şeyi, olmayan bir şeyi insanlara tanıtmak çok zordur. Yemeden önce biraz tereddüt ediyorlar. Bir de Taylandlılar genelde çiçek, böcek yiyen insanlar olduğundan dolayı Tayland’ı görünce bir tereddüt de bulunuyorlar ama bir defa yiyen müşteri artık farklı dondurma yemiyor. Zaten sağ olsunlar hep bize geliyorlar. Satışlar gün geçtikçe artıyor. Tabi kış sezonu da giriyor bir taraftan” diye konuştu.
 
“TÜRK İNSANI EYLÜL, EKİM GELDİĞİ ZAMAN DONDURMA HASTA EDER DİYOR”
Türk vatandaşlarının kış aylarında dondurma yemekten çekindiklerini ve Tayland usulü tava dondurmanın Eskişehir’de tek olduğunu söyleyen Genç girişimci Abdülaziz Yol, “Türk insanı eylül, ekim geldiği zaman dondurma bizi hasta eder, dondurma öyle yapar, böyle yapar diyor. Halbuki dondurma kışında yenilebilen bir şey. Artısı bademcik şiştiği zaman bunu Avrupa ülkelerinde, Amerika ülkelerinde insanlar dondurma yiyerek geçiriyor. Bizim Türk insanımız hasta oluruz diye dondurma yemeyi kesiyorlar. Şuan Eskişehir’de tekiz. Nasip olursa bunu farklı şehirlere de yaymak istiyoruz. Eskişehir’de bir kaç yere yaymak istiyoruz. Türkiye’de belli başlı yerlerde var. Hep turistik bölgelerde, kıyı kesimlerde. Bunu biraz daha İç Anadolu Bölgesi’ne getirmeye çalıştık” şeklinde konuştu.