09 Mart 2021 Salı / 25 Recep 1442
Gece modu

İstanbul belediye başkanı kim oldu?

İstanbul belediye başkanı kim oldu? sorusunun yanıtı belli oldu. Dün Chp ve Ak Parti'den seçilen iki aday İstanbul Büyükşehir Belediyesi için seçime girdi. Akşam saatlerinde yapılan açıklamalarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na AK Parti'nin adayı Mevlüt Uysal seçildi. İşte İBB seçim sonuçları....

02 Ekim 2017 Pazartesi 09:58 - Güncelleme: 02 Ekim 2017 Pazartesi 09:58

Kadir Topbaş'ın istifasıyla boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığı  için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan seçimin ilk iki turunda,  adaylardan biri, meclis üyelerinin üçte ikisinin oyunu alamadığı için başkan  seçilemedi. Bunun üzerine, salt çoğunluğun arandığı üçüncü tura geçildi.

Üçüncü turda 308 oy kullanılırken, 4 oy geçersiz sayıldı. Ak Parti'nin  adayı Mevlüt Uysal 179, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu ise 125 oy aldı.

Bu sonuçla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mevlüt Uysal oldu.

Mevlüt Uysal İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra bir konuşma yaptı.

Uysal'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- İstanbul ve ülkemiz adına hayırlı olsun. Şahsım adına da inşallah hayırlısı olsun.

- Bu onurlu göreve layık olmaya çalışacağım.

MECLİS AHMET SELAMET BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal olduğu açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifası sonrası  yeni başkan bungün  yapılacak olağanüstü meclis toplantısında seçilecek. AK Parti grubu adayı belirlemek için taplantı yaptı. Toplantı sonrası AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya,, "24 Eylül'de temayül oylaması yapıldı. Temayül de çıkan sonuç ve sayın cumhurbaşkanımızın da değerlendirmesiyle Mevlüt Uysal adayımızdır" dedi.Uysal, 2009 yılından bu yana Başakşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) başkanlık seçimi  için  Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet başkanlığında saat 15.00'te toplandı.CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal secimi izlemek için geldiği İBB’deki locada oturacak yer bulamayınca kısa süreli gerginlik yaşandı.MEVLÜT UYSAL KİMDİR?

Başakşehir Belediyesi’nin sitesinde yer alan biyografisine göre Mevlüt Uysal’ın özgeçmişi şu şekilde; 1966 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti’nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu. 2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir'in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde Başakşehir Belediye Başkanı Adayı olan Uysal, 127 bin 482 seçmenden, oy kullanan 103 bin 111'inin 39 bin 72'sinin oyunu alarak Başakşehir Belediye Başkanı seçildi.

2014 Yerel Seçimlerde AK Parti adayı olarak ikinci kez seçime giren Uysal, sandığa giden 190 bin 906 seçmenden 92 bin 559 seçmenin oyunu alarak ikinci kez Başakşehir Belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Yeni kurulan ilçede büyük projelere imza atan Mevlüt Uysal evli ve dört çocuk babasıdır.