18 Eylül 2020 Cuma / 30 Muharrem 1442
Gece modu

Kimlik yenileme için başvurular sürüyor

İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı yenilik ile birlikte kimlik kartlarıyla ilgili düzenleme 2017'de yürürlüğe girmişti.

11 Aralık 2019 Çarşamba  09:24 - Güncelleme: 11 Aralık 2019 Çarşamba 09:24
Kimlik yenileme son günü ne zaman? Kimlik yenileme için gerekli evraklar neler? gibi soruların yanıtları tüm vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. 
 
KİMLİK YENİLEME SON GÜNÜ NE ZAMAN? 
2017'de başlanan yeni kimlik kartlarının dağıtımı 2023'e kadar devam edecek. 
 
KİMLİK YENİLEME İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER? 
Kimlik kartı başvuruları, "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" internet sitesinden, "Alo 199" çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları "Gezici Kayıt Terminalleri" ile alınacak.
 
Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek.
 
İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek.
 
Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek.
 
On beş yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartlarına basılabilecek.