03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Küçük Fatma Antalya'ya umut oldu

Trafik kazasında hayatını kaybeden Fatma Oymak'ın organları bağışlandı.

26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 10:06

Gölhisar ilçesinde karşıdan karşıya geçerken bir otomobilin çarptığı 8 yaşındaki Fatma Oymak'’ın kaldırıldığı Burdur Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetmesi üzerine anne Dudu ve baba Abdullah Oymak, 3 çocuklarından biri olan Fatma'’nın organlarını bağışlama kararı aldı.

Karar üzerine Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Uzm. Dr. Yücel Yüksel başkanlığında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve Antalya Medikal Park Hastanesi’nden 3 kişilik ekip Burdur'’a geldi. Yoğun bakımda bekleyen yakınları, minik kızı operasyon için sedyeyle yoğun bakımdan çıkarılırken son kez öperken gözyaşı döktü. Hastanede Burdur Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı Şenbayram, Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Alper Teker, Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Faruk Ozan ve Organ Bağışı Koordinatörü Aysel Karaçam da hazır bulundu.

Evlat acılarına rağmen organ bağışında bulunan aileye göstermiş olduğu fedakarlıktan dolayı minnetlerini sunan Burdur Sağlık Müdürü Şenbayram, "Maalesef dün Gölhisar’da Fatma adında bir kızımız kaza geçirdi ve beyin ölümü gerçekleşti. Aile, tüm acısına rağmen organları bağışlamayı kabul ettiler ve şu anda operasyona alındı. Karaciğeri, böbrekleri ve korneası uygun alıcılara nakli yapılacak. Şu anda Antalya’da Medikal Park Hastanesi ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyatlar gerçekleştirilecek. Uyum durumuna göre çalışmalar devam ediyor, oradaki doktorlarımız karar verecekler. Burada ailenin durumu çok önemli, evlat acısına rağmen bu fedakarlığı gösterdi. Tüm vatandaşlarımıza örnek oldu, bunu da ayrıca vurgulamak istiyorum.” dedi.

Burdur Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 1 buçuk saat süren operasyonla alınan Fatma Oymak’ın 2 korneası, 2 böbreği ve karaciğeri Antalya’ya gönderildi.