23 Ekim 2020 Cuma / 6 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Markar Esayan'ın son hali! Markar Esayan'ın hastalığı neydi?

Markar Esayan'ın hastalığı neydi? sorusunun yanıtı, AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi'nin hayatını kaybetmesi sonucu merak edilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 51 yaşında vefat eden Markar Esayan'ı geçtiğimiz Şubat ayında evinde ziyaret etmişti. İşte Markar Esayan'ın son hali

19 Ekim 2020 Pazartesi  10:03 - Güncelleme: 19 Ekim 2020 Pazartesi 10:03

AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Markar Esayan hayatını kaybetti. Ermeni asıllı gazeteci-yazar ve milletvekili olan Esayan, 51 yaşında tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Bu haber sonrası vatandaşları Markar Esayan'ın hastalığı neydi, neden öldü? sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. İşte Markar Esayan'ın son hali ve diğer ayrıntılar...

MARKAR ESAYAN'IN HASTALIĞI NEYDİ?

51 yaşındaki gazeteci-yazar, AK Parti MKYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Markar Esayan, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Markar Esayan için sosyal medyada bugün bir başsağlığı mesajı yayınladı.

"DEMOKRASİMİZE YAPTIĞI KATKILARI HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ"

Başkan Erdoğan mesajında, "AK Parti MKYK üyemiz, İstanbul Milletvekilimiz, sevgili kardeşim Markar Esayan'ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Müteveffa Markar kardeşimizin ailesine, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Ülkemiz siyasetine ve demokrasimize yaptığı katkıları hiçbir zaman unutmayacağız." ifadelerini kullandı.

MARKAR ESAYAN'IN SON HALİ

MARKAR ESAYAN KİMDİR?

1969 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Markar Esayan, çeşitli kurumlarda gazetecilik yaptıktan sonra siyasete atılmış ve 2018'de TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekili olarak seçilmişti. Esayan' "Şimdinin Dar Odası", "Karşılaşma", "Jerusalem", "Dünyayı Durduran 60 Gün" ve "İyi Şeyler" adında kitaplar yazmıştı.

1969 İstanbul Şişli doğumlu Markar Esayan ilkokulu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi’nde okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini tamamladı.

Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı. Master tezi "19. Yüzyıl Ermeni Gerçekçi Edebiyatı'nda Sınıf Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite" başlığını taşıyan ve alanında bir ilk olan konuyu kapsıyordu. 1997 yılından beri aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi'nde 2001 yılından itibaren Hrant Dink'in davetiyle “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı. Esayan birçok sivil toplum örgütünde çeşitli projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Hrant Dink'in 19 Ocak 2007 tarihinde elim bir suikasta gitmesiyle Dink sonrası Agos'un yayın hayatına devam edebilmesi adına Etyen Mahçupyan ile birlikte çalıştı. Dink'in birinci ölüm yıldönümünden sonra Agos'tan ayrıldı. Bir süre sonra yazılarına da son verdi.

2008 yılı baharından itibaren ise, Taraf gazetesinde çalışmaya başladı."Arada" başlığı altında köşe yazıları yazmayı sürdürdü. 15 Aralık 2012 tarihinde gazete yayın yönetmen ve yardımcısının ani ayrılığından itibaren gazetenin geçici yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra Oral Çalışlar ile birlikte, 25 Nisan 2013 tarihine kadar görevini sürdürdü. Gazete bu dönemde başlayan Çözüm Süreci'nde süreci destekleyen en etkili gazete olarak öne çıktı. Öyle ki Akil İnsanlar heyetine en çok üye veren gazete ünvanına sahip oldu.

Politik derin anlaşmazlıklar ve yayın işlerine müdahale nedeniyle tasfiyeye uğrayan grubun içinde yer aldı. Gazeteden ayrıldıktan sonra kendi web sitesinde özellikle Gezi krizi esnasında yazılarını aralıksız sürdürdü. 2013 yazından itibaren Yeni Şafak ve Daily Sabah gazetelerinde, Serbestiyet ve Turkey Agenda internet sitelerinde köşe yazmaya devam etti.

Aynı zamanda edebiyatçı olan yazarın ilk romanı, “Şimdinin Dar Odası” 2004 İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü’nü kazandı ve 2005 yılında okuyucuya ulaştı. İkinci ve ilk romanın devamı olan romanı "Karşılaşma" ise Ekim 2007'de okuruyla buluştu. Üçüncü romanı Jerusalem ise 2011 yılında Timaş yayınevinden çıktı.

Markar Esayan İngilizce ve Ermenice dillerini konuşup yazabilmekteydi.

Aynı zamanda yazar olan Esayan'ın 2005-2015 yıllarında 5 kitabı yayımlanmıştı.