25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Yatalak babasına bakan felçli kadına yardım eli

Niğde'de yatalak babasının bakımını ve ev işlerini tek başına yapan felçli Fadime Soyer'e Niğde Valisi Necmeddin Kılıç'ın talimatıyla yardımcı görevlendirildi.

29 Aralık 2013 Pazar 07:00 - Güncelleme: 29 Aralık 2013 Pazar 15:36
Niğde'de 5 yıl yatalak annesine baktıktan sonra 3 yıldır da yine yatalak olan babasının bakımını tek başına yapan 41 yaşındaki bedensel engelli Fadime Soyer'e Niğde Valisi Necmeddin Kılıç'ın talimatıyla  "Evde Bakım Hizmetleri" kapsamında ev ve bakım işlerinde destek olması için yardımcı görevlendirildi.
 
Soyer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 87 yaşındaki yatalak babasına göz-kulak olacak, emanet edecek ve ev işlerini yapacak bir  yardımcısının olmasını uzun zamandır istediğini belirterek, artık bu hayalinin gerçekleştiğini söyledi. 
 
Evinin üst katında ikamet eden komşusu Nuray Çokaslan'ın bundan sonra kendisine yardımcı olacağını belirten Soyer, "Anadolu Ajansı geldi beni haber yaptı, Allah razı olsun. Televizyona gazetelere çıkınca İstanbul'dan, yurt dışından her yerden telefonlar yağdı. Valimiz Necmeddin Kılıç'ın eşi Necmiye Kılıç hanımefendi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri beni ziyaret etti. ihtiyaçlarımı sordular. Ben de maddi bir beklentim olmadığını ama günlük işlerimde bir kişinin bana yardımcı olmasını istediğimi söyledim. Akrabalarımdan bizimle ilgilenebilecek kimse olmadığı için 9 yıldır komşuluk yaptığım güvendiğim Nuray'ı tavsiye ettim, görüştüler, kendisi de kabul etti. Sonunda isteğime kavuştum, çok mutluyum" diye konuştu.
 
Yardımcısının her türlü ev işini yaptığını ve çok rahatladığını vurgulayan Soyer, "Babamı evde güvenerek bırakabileceğim yardımcım var, çok şükür. Elektrik süpürgesini kullanmak, evi süpürmek beni çok yoruyordu, çok rahatladım. Bundan sonra kendime zaman ayırabileceğim, Sakatlar Derneği'nde düzenlenen kurslara katılma imkanım olacak" dedi.
 
Soyer, Vali Necmeddin Kılıç, eşi Necmiye Kılıç ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Turgut Sak'a teşekkür etti.
 
Turgut Sak ise 10 Aralık'ta Anadolu Ajansının yaptığı haber ile basında yer alan Soyer ailesinin mağduriyetini tespit ettiklerini belirtti.
 
Vali Kılıç'ın talimatıyla harekete geçen Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı bir ekibin aileyi ziyaret ettiğini anlatan Sak, şunları kaydetti:
 
"Aynı gün yine valimizin eşi Necmiye hanımefendi duyarlılığını göstererek aileyi ziyaret etti. Evde bakım hizmeti ile ilgili rapor tutuldu, ailenin bakımını yapabilecek akrabasının olmaması üzerine Sosyal Hizmet Merkezinin ekibi sulh mahkemesine başvurarak işlemleri başlattı. Engelli Fadime hanımın isteği üzerine evinin üst katında ikamet eden komşusu Nuray Çokaslan, ev işlerini, bakımlarını ve ihtiyaçlarını maaş karşılığında giderecek."