14 Ağustos 2022 Pazar / 17 Muharrem 1444

YSK seçmen sorgulama! 2018 Nerede oy kullanacağım?

YSK E Devlet TC kimlik no ile seçmen listesi sorgu ekranı erişime açıldı.

7 Ocak 2019 Pazartesi 09:50 - Güncelleme:

2019 yerel seçim için alınan son dakika bilgisine göre YSK seçmen sorgulama listeleri askıya çıktı. Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), mahalli idareler seçimi için bugün askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. Yerel seçimler için seçmen sorgulama başladı. 31 Mart 2019'da yapılacak seçimler için YSK ve e-Devlet üzerinden seçmen sorgulama başladığı duyuruldu. Mart ayının sonunda yapılacak mahalli idareler seçimleri için seçmen listeleri askıya çıktığı açıklandı. Verilen tarihlerde muhtarlıklardan da kontrol edilebilecek seçmen listeleri, YSK ve e-Devlet sistemi üzerinden de kontrol etmek de mümkün olacağı belirtildi.

 

E DEVLET YSK SEÇMEN SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

 

YSK’nin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için hazırladığı seçim takvimi işliyor. YSK 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için seçmen listelerini bugün askıya çıkardı. Listeler 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. Bu haberin ardından milyonlarca vatandaş seçmen listesini görüntüleyebilecek. Seçime katılım sağlayacak olan binlerce vatandaşın merakla araştırdığı seçmen sorgulama işlemi, YSK ve E-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilecek. Muhtarlıklara çıkan askı listelerinde adının olup olmadığını internet üzerinden kolayca öğrenebilecek olan vatandaşlar, bu işlemleri için E Devlet veya YSK'nın resmi internet sitesini kullanabilecek.

 

 

YSK bugün seçmen kütüğü listelerini muhtarlıklarda askıya çıkardı. "www.ysk.gov.tr" adresinden de sorgulanabilen seçmen listelerine 17 Ocak tarihine kadar ulaşabilirsiniz. Seçmen kütüğünde kaydınız yoksa ya da hatalı bilgi varsa 17 Ocak 2019 tarihine kadar başvurup düzelttirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde oy veremezsiniz.

E-DEVLET'TEN KONTTOL ETMEK MÜMKÜN

Muhtarlıklardan da kontrol edilebilecek seçmen listeleri, YSK ve e-Devlet sistemi üzerinden kontrol etmek de mümkün.

Buna göre, adres değişikliğinde bulunmak isteyen seçmenlerin ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurarak nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerekiyor.


ÖĞRENCİLER BULUNDUKLARI İLLERDEN OY KULLANABİLECEK

Öğrenim gördükleri yerlerde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve kaldıkları yurt Müdürlüğünden de yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgelerle bağlı bulundukları okul ve yurtların ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ile eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri halinde bulundukları yerden oy kullanabilecek.GÖRME ENGELLİLERE KOLAYLIK

Görme ve ortopedik engelli seçmenler oylarını, 75 yaş ve üzeri seçmenler gibi aile bireyleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kurulacak sandıklarda kullanabilmek için engelli olarak kayıtlı olup olmadığını www.ysk.gov.tr adresinden, “Seçmen Sorgulama” uygulamasından ve e-Devlet kapısından öğrenebilecek.

YATAĞA BAĞLI SEÇMENLERİN AYAĞINA SANDIKLAR GİDECEK

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olanlar, 17 Ocak’a kadar “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” veya 3Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu” ibare yer aldığı sağlık raporu ile birlikte, www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu”nu doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına ya da ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere bağlı bulundukları muhtarlığa teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy kullanabilecek.

Seçmenler bugünden itibaren YSK’nin “www.ysk.gov.tr” adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 17 Ocak’ta askıdan indirilecek.

SEÇMEN KAYDI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Seçmen kütüğü kayıtlarına ulaşmak için buraya tıkladığınızda aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bir sorgulama alanı geliyor. Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve TC numaranızı yazın. Resim doğrulama bölümündeki şifreyi ekrana girdikten sonra sorgula tuşuna basın.