25 Ekim 2020 Pazar / 8 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ahmet KAPLAN
akaplan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

100 ve 500 Büyük’te Ege’nin geleceği

29 Haziran 2014 Pazar

EGE Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege’nin yüz büyüğünü açıkladı. Arkasındanda da 2013 yılı İSO Türkiye’nin 500 büyük firmasını duyurdu.

EBSO üyesi 59 sanayi kuruluşu İSO’nun açıkladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine girdi. İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 2013 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’na Ege Bölgesi Sanayi Odası üyesi firmaların damga vurmasını önemli buluyorum.

Ege’nin yükseliş dönemi

Yıllardır markalarını kaybeden, 500 büyük listede hak ettiği ve sahip olduğu potansiyelin karşılığını göremeyen Ege Bölgesi, 500 büyükte 59 firma ile temsil oranı giderek yükselen bir grafik başarısı gösteriyor. 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun yüzde 13’ünü EBSO üyesi firmaların oluşturduğu listede ayrıca EBSO’nun ilk 100 listesine giren 44 firmanın da 500 büyük listesine girmesi Ege Bölgesi adına önemli bir başarıdır. EBSO’nun 32 yıldır devam eden üretimden satışlarına göre büyük sanayi kuruluşları çalışması hakkında değerlendirmelerde bulunan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, geçen sene Türkiye’nin 500 büyükte 58 üyenin listeye dahil olduğunu kaydederken şu görüşlere yer veriyor: “44 üyemiz, İSO’nun 500 büyük listesindeki üretimden satışların yüzde 10’unu, net karın yüzde 9.6’sını, net aktifin yüzde 6.6’sını öz sermayenin yüzde 5.6’sını, ihracatın yüzde 8.6’sını gerçekleştirdi.”

Ege’nin İlk 100 firması içinde geçen seneye göre; 43 firmanın sırasında yükselme, 34 firmanın sırasında düşme gözlenirken, 16 firmada da listeye yeni girmiş.

Benim ele almak istediğim konu, Ege’nin 100 büyük ve Türkiye’nin 500 büyük kuruluşlarının artan satışlara rağmen, azalan karlılıkları, bilançoları veya rekabet gücünü kaybetmesi değerlendirmelerinden ziyade, Ege’nin durumuna dikkat çekmektir. Çünkü karlılığı etkileyen çok sayıda etkenler vardır. Mesela teknoloji, rekabet gücü, verimlilik, yatırım gibi unsurlar önemlidir. Milyar dolarlık yatırımlara imza atan bir şirketin karlılık açıklaması beklenmemelidir. Ege’nin ilk yüz ve Türkiye’nin ilk 500 firmaları içinde bildiğim çok sayıda firma yeni yatırımlar yapıyor. Yatırım demek para harcamak demektir. Türkiye’de yatırım ortamı iyileştikçe yapılan yatırımların bilançolara daha çok yansıyacağını düşünüyorum.

Liste benim son 5 yıla ilişkin görüşlerimi teyit ediyor. Daha önce köşe yazılarımda hangi görüşleri dile getiriyorsam bugünde aynı görüşleri savunuyorum. Ne diyordum, İzmir parlak bir geleceğe yeni sayfalar açıyor.  Bu liste bunun için belirleyici değil, ama işaret vericidir.

Başlayan mübarek Ramazan ayının tüm islam alemi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.