15 Nisan 2021 Perşembe / 3 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Sibel ERASLAN
sibeleraslan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

15 Temmuz’da susanların bugün ‘susmayacağız’ demesi çelişkidir

08 Eylül 2019 Pazar

Gençlik Kuruluşları Birliği’nin Balıkesir’de düzenlediği “Gençlik Zirvesi”ne “Türkiye’nin Geleceği” teması damgasını vurdu. Türkiye çapında gençlik kuruluşları, yayın grupları, dernekler, vakıflar, federasyonlar, dergiler, sosyal medya grupları, üniversite kulüpleri, gelecek vizyonunu konuşmak üzere bir araya gelmişlerdi. 

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Büyükgümüş, “Biz konuşmaktan yanayız” dedi. “Türkiye’de uzun yıllar en büyük sorun konuşamamaktı, biz Türkiye’de her konunun konuşulmasını istedik ve zorunlu suskunluklara, susturulmalara hep karşı çıktık” dedikten sonra, son zamanlarda beğeni rekoru kıran bir müzik parçası ve klip hakkında eleştiri getirdi. Zira bu klipte, susmayacağız diyenler, 28 Şubat darbe günlerinde susmuşlardı, 15 Temmuz’da tanklar insanları ezerken kahvelerini höpürdetmişlerdi, Meclisi bombalayanları alkışlayabilmişlerdi. Hatta Diyarbakır’da evlatlarını terörden kopartmak isteyen annelerin eylemini sükut suikastıyla karşılayabilmişlerdi... Her türlü şerrin adeta fışkırarak saçıldığı günlerde susanların, bugün susmayacağız demesi tam anlamıyla bir çelişkiydi... 

Prof. Numan Kurtulmuş’un, AK Parti Genel başkanvekili olarak gençlerle yaptığı konferans ise adeta bir siyasetname dersiydi. Siyasetimizin esasını; iddia, irade ve ahlak üzerinde tarif eden Kurtulmuş, ‘vakıf insan’ olmaktan bahsetti. Rahmetli Şule Yüksel Şenler’e de atıf yaparak, çelik gibi bir özgür irade ve adanmışlık ruhuyla hareket ettiği için toplumdaki değişimde etkin rolü olduğundan söz etti. Siyaset, kişisel ahlakın yanı sıra sistem ahlakının da uyumlu bir şekilde inşa edilmesiyle yapılır derken, adeta siyaseti bilgelik zemininde yeniden tarif etti. 

AK Parti’nin son mahalli seçimlerden ülke çapında muzaffer çıkmasına rağmen, İstanbul ve Ankara gibi iki büyük ili kaybetmesi, acaba moral yıkıntısına sebep olmuş muydu? Bu soru, gazeteci arkadaşlarla çok merak ettiğimiz bir soruydu. Lakin Balıkesir’deki gençlik gruplarının siyasete olan merakı, üniversitelilerin Türkiye meselelerine dair yakın ilgisi ve AK Parti’nin de gençlere yönelik başlattığı bu iletişim atakları, Parti’de asla moral bozukluğu olmadığının cevabıydı...  

“AK Parti, seçimleri kaybetmedi, sadece İstanbul ve Ankara’da belediye başkanlık makamlarını kaybetti, yoksa istikametini, idealini kaybetmiş değil” dedi Prof. Kurtulmuş. “Bizim işimiz obamızı hizada tutup, yola devam etmek. Davamızı, irademizi kaybetmedik” diyerek vurgusunu yineledi. 

Her ne olursa olsun, partiden kopuşların da gündeme geldiği şu günlerde, mezkur ayrılışların AK Parti yönetiminde pek bir anlamı olmadığını da yakınen gördük. Erdoğan karşıtı yapının işlerine su taşıdığı yorumuyla, polemikten uzak durmaya dikkat ederek, “Biz kendi istikametimize ve Türkiye’nin geleceğine bakıyoruz” diyorlar.