Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Rifat Sait
rsait@stargazete.com
Yazarın Sayfası

17 Şubat’ta Kosova 8 yaşına giriyor

14 Şubat 2016 Pazar

BİR kaç gün sonra 17 Şubat tarihinde dost ve kardeş ülke Kosova’nın bağımsızlığının 8.yıldönümü kutlanacak. Kosova’yı ilk tanıyan ülkelerden biri de Türkiye olmuştur. Ülkemiz için bu oldukça önemli ve zor karardı zira Sırbistan ve Rusya’nın ciddi baskılarına maruz kalmıştık. Hatta bundan rahatsız olan bazı ülkeler, Türkiye’nin karşısına bağımsız Kürdistan tehdidini getirmişlerdi. Kosova’yı tanırsan Güneydoğu bölgesinde bağımsız Kürt devletini konuşuruz diyorlardı. Nitekim geçenlerde Selahattin Demirtaş’ın Rusya’ya gidip bir takım uygunsuz şeyler söylemesi ve Ruslardan destek almasına hepimiz şahit olduk. Bütün bunlara rağmen o tarihte Başbakan olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı ve cesur tutumu ile Kosova Cumhuriyeti tanındı. Türkiye, resmi  tanıma belgesini Kosova makamlarına ileten ilk ülke olmuştur. Şu ana kadar Kosova’yı 111 ülke tanıdı. Diğer yandan 33 ülke tanımayı planlıyor. Kosova’nın Birleşmiş Milletler’de bayrağının çekilebilmesi için en az 27 ülkenin daha Kosova’yı tanıması gerekiyor. Bu arada Kosova’yı ABD’nin askeri üssü var diye tanımayan İran’ın son günlerde Amerika ve İngiltere ile yakınlaşması sonucu tanıması mümkün olabilir.

Kosova ile ilgili ilginç bir oylama da 3 ay kadar önce Paris’te UNESCO üyeliği için yapılmıştı. UNESCO Genel Konferansı’nda yapılan oylamada Kosova’nın üye ülke olarak tanınmasını öngören tasarıya 92 ülke “evet” oyu verirken 50 ülke karşı çıkmıştı. Oysa Kosova’nın 95 oy alması gerekiyordu. Bu uğurda çile çekmiş Filistin’in olumsuz oy kullanması da ayrı bir çelişkidir. UNESCO bünyesinde 142 ülkenin katıldığı oylamada 29 ülkenin çekimser kalmıştı. Yine aynı şekilde Kosova’nın FİFA üyeliği içinde kulisler yapılıyor.

17 Şubat Çarşamba günü Kosova’da bağımsızlık nedeniyle güzel etkinlikler olacak. Ülkede bağımsızlık yine büyük bir coşkuyla kutlanacak. Aynı şekilde Kosova’nın Türkiye Büyükelçiliği tarafından 17 Şubat akşamı saat 19.00-22.00 saatleri arasında Ankara Swiss Otel’de 8.Bağımsızlık gecesi etkinliği düzenlenecek. Kısmetse biz de bu etkinliğe katılacağız. Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’nın 8.Bağımsızlık yıldönümünü kutluyoruz. Bu arada 11 Şubat Perşembe günü açılışı yapılan 11.Uluslararası İzmir Tarım Fuarı’nın bu yılki onur konuğu Kosova oldu. Kosova Cumhuriyeti’ni temsilen bu ülkenin Tarım bakan yardımcısı Vezir Januzi ve 50’ye yakın Kosovalı işadamı ve kamu görevlisi fuara katıldılar. Uluslararası İzmir Tarım fuarı bu akşam  (pazar akşamı) kapanıyor. Eğer tarıma ilgiliyseniz ve henüz fuara gitmediyseniz Gaziemir yeni fuar alanındaki bu fuara bugün gitmeyi ihmal etmeyin diyorum.