06 Ağustos 2020 Perşembe / 16 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Alin TAŞÇIYAN
atasciyan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

2015’e sanatla girelim

30 Aralık 2014 Salı

2014’ü sanatla bitirelim, 2015’e sanatla başlayalım, sanatla devam edelim... Hayatı daha yaşanılası, daha anlamlı kılan sanatçılarla dolsun zamanımız ve bütün ömrümüz. Bitmeden yakalamamız gereken birbirinden güzel sergilerle dolu galeriler! Yeni yılın heyecanla beklenen yeni sergileri de birbiri ardına açılacak.

Dirimart’ta Fahrelnissa Zeid anısına 26 Aralık’ta açılan sergiyi 24 Ocak’a dek izleyebilirsiniz. Sanat tarihimizde müstesna bir isim olan Zeid’e saygı niteliği taşıyan etkinlikte, farklı tekniklerle çalıştığı 60’tan fazla deseni ilk kez sergileniyor. Dirimart’taki Nuri Bilge Ceylan fotoğraf sergisi Panoramik Bakış, 26 Aralık’ta Ankara CerModern’e taşındı. 26 Mart’a dek Altın Palmiyeli yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan’ın objektifine yakalanan 50 panoramayı seyre doyabilirsiniz.

Cemal Erez’in “Bir Bürokratın 24 Saati” adlı resim sergisini kaçırmamak için son günler! 5 Ocak’a kadar yolunuzu ille de Tophane’ye düşürüp Depo’dan geçirmeniz, halk ile devlet arasındaki bürokrasiyi Erez’in ironik yaklaşımıyla görmeniz lazım! Ülkemizin en iyi canlandırma sanatçılarından biri olan Erez, iki binli yıllarda Paris ile İstanbul arasında mekik dokurken eskizler halinde tasarladığı sergiyi belli ki deneyimlerinden esinlenmiş! Mizahta incelikle elde ustalığı birleştirmiş.

İroniden ve politik sanattan söz edince Halil Altındere’yi anmamak olmaz! Hele üç yıl aradan sonra bir yeniden bir kişisel sergi açmışken... Videolar, yağlıboya tablolar, heykeller ve nesnelerden oluşan on beş yeni eserinin bulunduğu Gerçeklik Başka Yerde 31 Ocak’a dek Co - Pilot’ta izlenebilir. Altındere bu kez gerçeklik temasını ele alıyor. Sıradan şeylerin sıradan olmayan hikayeleri, sanat dünyası ile hesaplaşma, Türkiye tarihi ve bugününü anlama/anlatma çabası diye tanımladığı üç etaptan oluşan sergisinde her zamanki gibi izleyiciyi de sanat dünyasını da şaşırtıyor ve kışkırtıyor.

***

Bir haftasonu ya da izin günü ayırmanız gerekeceği için Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Joan Miró sergisini acil görülecekler listesine almakta fayda var. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar başlığı altında düzenlenen sergi Joan Miró’nun olgunluk dönemine ait, esinini Akdeniz coğrafyasından ve insanından alan, resim, baskı, heykel ve seramik eserlerinden oluşuyor. 1 Şubat’a dek açık kalacak.

EKAV - Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı yeni yılın ilk sergisini Balkan Naci İslimyeli’ne ayırdı. Bir Şey Söyle başlıklı sergi 13 Ocak - 28 Şubat tarihleri arasında izlenecek. Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden İslimyeli, tuval, video, fotoğraf, giysi, heykel ve metinden oluşan bir dille sanatseverlere ‘söz söylüyor’. Sergiyi tanıtan sözleri çarpıcı doğrusu: “Bu sergi susmak konuşmak ve susturulmanın ara sesleri üzerine görsel bir soruşturmadır.” Sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv üzerinden izlemek de mümkün.

2015’e damgasını vuracak olan sergilerden birini İstanbul Modern açıyor: Ressam ve Resim Mehmet Güleryüz Retrospektifi! Güleryüz’ün 1960’lı yıllardan bugüne uzanan muhteşem kariyerine tanıklık edebileceğimiz bu sergi 8 Ocak - 28 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerin birden fazla kez uğramak isteyecekleri bir etkinlik olacak.  Güleryüz’ün ağırlıklı olarak resim, heykel, gravür ve porselenden oluşan ama performans ve sahne sanatları çalışmalarına da yansıyan yaratıcılığının dökümünü kronolojik bir akışla izleyebileceğiz. Eserlere, Güleryüz’ün bizzat kaleme aldığı metinler eşlik edecek.

Sergiler saymakla bitmez ama yeni yılda bir armağan daha: 30 Ocak - 5 Nisan tarihleri arasında Ali Kazma’nın retrospektif nitelikli videolarından oluşan, küratörlüğünü Emre Baykal’ın yaptığı Zamancı adlı sergisini Arter’de izleyebileceğiz.

Yeni yılınız sanatla dolu olsun!