25 Ekim 2020 Pazar / 8 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Muammer Başkan
mbaskan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

2016 umutları yenileme zamanı

03 Ocak 2016 Pazar

BİR yılı daha geride bıraktık. Uzun bir yıl oldu 2015. Hem Türkiye'de hem dünyada üzücü olaylara tanık olduk. 

Geçen yılın ilk önemli olayı Fransa'da yaşanmıştı. 7 Ocak'ta Paris'te "Charlie Hedbo" adlı derginin binasına yapılan saldırıda 17 kişi hayatını kaybetti. Dergide yayınlanmış bazı karikatürler tüm Müslümanlar’ın tepkisini çekmişti. Saldırı tüm dünyada günlerce konuşuldu. 

Özgecan, geçen yıl çok üzdü hepimizi. 11 Şubat'ta, evine gitmek için bindiği minibüsün şoförü tarafından katledilen üniversite öğrencisi Özgecan, bir kez daha, çok kuvvetli şekilde kadın cinayetlerine toplumsal dikkati çekti. 

Yine şubat ayında Türk toprağı sayılan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi başka bir yere nakledildi. 

Haziran ayında Türkiye sandık başına gitti, 25. dönem milletvekili genel seçimleri yapıldı. AK Parti tek başına iktidarı kaybetti. Bir hükümet kurulamayınca seçimler 1 Kasım'da tekrarlandı ve AK Parti tek başına iktidara geldi.

2015'te de terör olayları nedeniyle onlarca şehit verildi.   

Eylül ayında Hac vazifesi sırasında yaşanan felakette 2 bin hacı adayı hayatını kaybetti.

Yine sanat dünyasından çok önemli isimler hayata gözlerini yumdu. Türk Sanat Müziği'nin duayen ismi Müzeyyan Senar, ünlü yazar Yaşar Kemal, Türk Pop Müziği’nin efsane isimlerinden Erol Büyükburç, ünlü ismi besteci, söz yazarı ve şarkıcı Kayahan, usta komedyen, tiyatro ve sinema oyuncusu Zeki Alasya ile Levent Kırca 2015'te bizden ayrıldı.

İzmir'de yaşayanlar olarak her gün sokakta gördüğümüz sığınmacılar, 2015'te sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın konuştuğu bir sorun oldu. Eylül ayında Bodrum'da Aylan adlı çocuğun cansız bedeninin görüntüsü adeta dünyayı ayağa kaldırdı. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda başta olmak üzere tüm ülkeler, göçmenlerin yaşadığı zorluklara kulak vermeye başladı. 

Paralel devlet yapılanmasıyla ilgili başlatılan mücadele kararlılıkla yürütüldü. Çok sayıda kişi tutuklandı.

Elbette herkesi mutlu eden gelişmeler de vardı. 2015'te bizi gururlandıran en önemli olay şüphesiz ki Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel ödülünü almasıydı.

Şimdi önümüzde koca bir yıl var, 2016... Umutları, hayalleri, dilekleri yenileme zamanı. Yeni yıl, eski yılın tüm o kötü olaylarından ders alarak, daha iyi bir yaşam için çabalama fırsatı veriyor herkese. Yoksa ne farkı var 31 Aralık'ın, 1 Ocak'tan? 2015'te milletçe yaşadığımız o sıkıntılı günlerin, takvimle birlikte geride kalmasını temenni ediyorum.