18 Ocak 2021 Pazartesi / 4 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

2020'nin taçlı yıldızı

04 Ocak 2021 Pazartesi

Zincirler kırıldı ve Ayasofya açıldı. Nasip oldu 89 yıllık esaretin ardından müminler Ayasofya’da secde etti . Ayasofya’nın tekrar aslî hüviyetine kavuşturulması, Batı sözcüsünü rahatsız etti. Ayasofya'nın zincirleri kırılınca, Sözcü gazetesi bu kutlu gelişmeyi 2020 yılının felaketleri içinde gördü. Batı ve sözcülerinin felaket olarak gördükleri Ayasofya'nın açılışı, müslüman Anadolu halkının bağımsızlık tescili idi.  

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun 1990 senesinde verdiği konferansta Ayasofya üzerine söylediklerini tekrar hatırlatmak istiyorum: "Ayasofya, sadece İstanbul’un bir fetih sembolü değil, aynı zamanda Lozan anlaşmasının gizli bir maddesine mevzu teşkil etmek bakımından, “bağımsızlık sembolü”dür de; yâni biz, Ayasofya’nın ibadete açılmasını isterken, gerçek bağımsızlık mücadelesinin müşahhas bir remzi olarak görüyoruz onu... Bu, sadece İslâmcılar için değil, İslâm dışı çevreler açısından da aslında böyle olmak gerekir... Şöyle söyleyeyim: Bir Süleymaniye Camii bugün müze hâline çevrilse, neticede İslâmcıların mahkûmiyeti tescil edilse de, bir hükümet icraatı ve kanun işi hâlinde dışa karşı kendilerini bir tevil tarafı olur... Oysa Ayasofya, Lozan’ın gizli maddesine mevzu teşkil etmek bakımından, bugünkü müze hâliyle, bağımsız olmayışımızın remzidir; ve her türlü palavradan bağımsızlık edebiyatı bir yana, Batı dünyasının tepkisinden korkulduğu için ona dokunulamamaktadır... Açıkça ifâde edeyim: Bizim için Ayasofya mücadelesi, İslâmî mücadeleyi motive edici bir vesiledir... Solcular ise, “bağımsızlık” ilkesinde müştereklik bakımından bunu desteklemelidir; çünkü havada bağımsızlık mücadelesi olmaz... Önce bağımsızlığın tescili halinde Ayasofya’nın ibadete açılması mücadelesine katılsınlar, devlet plânında bağımsızlık irademiz görünsün, ondan sonra isterlerse bütün camilerin müze hâline getirilmesi için mücadele etsinler!.."

Ayasofya’yı İstanbul’un sahibi Fatih Sultan Mehmed Haz Hazretleri cami yapmış ve Müslüman halka vakfetmiştir. Mevzu bitmiştir! Fatih Sultan Mehmed gelecekte olacakları görmüş olacak ki vakıf senedinde Ayasofya’yı başka gayeyle kullanacakları lanetlemiştir!

2021 yılın ilk cuma namazı ve 1.günü Ayasofya cami önünde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın:

"Ben Sözcü gazetesini okumuyorum kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın. Ayasofya 2020'nin adeta taçlı yıldızıdır"  demesi inşallah 2021 yılının da bereketli geçeceğinin ilk işaretlerindendir. Haydi hayırlısı... Görelim mevlam n'eyler, neylerse güzel eyler.