17 Ocak 2021 Pazar / 3 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası

28 Şubat fişlemelerini de CHP’ye mi havale edelim

02 Aralık 2019 Pazartesi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yaptığı başvuru neticesinde, 15 Temmuz Anadolu’yu işgal teşebbüsünün ardından getirilen devlet memuru olacaklar için güvenlik soruşturması şartını kaldırdı. 

15 Temmuz sonrası 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. maddesine eklenen güvenlik soruşturmasının yapılması şartıyla, memurluk imtihanını kazanmış adayların sadece mahkeme kararlarına dayalı bilgileri değil, istihbarat birimlerinin tuttuğu ve çoğu aile üyeleriyle ilgili olan sicil fişleri kayıtları da inceleniyordu. 

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin güvenlik soruşturması şartının iptali için yaptığı başvuruyu kabul edip güvenlik soruşturmasının, “vatandaşların kişisel veri niteliğindeki bilgilerinin memuriyete girişte değerlendirmeye tabi tutulmasının Anayasa'ya aykırı olduğu” gerekçesiyle iptaline karar verdi. 

Güvenlik soruşturması şartı her ne kadar Fetullahçı Terör Örgütü’ne karşı tedbir gayesiyle konulmuş olsa da 28 Şubat döneminde fişlenmiş Müslüman Anadolu’nun evlatlarını da etkiliyordu. 

Nasıl mı? 

Şöyle izah edeyim: 28 Şubat cuntasının kurduğu Batı Çalışma Grubu’nun emri doğrultusunda devletin istihbarat birimleri ‘irtica’ adı altında bu vatanın öz evlatlarını fişlemişti. Ne yazık ki bu fişlemeler hâlâ yürürlükte. 15 Temmuz’dan sonra 28 Şubat fişlemeleri sebebiyle yaşanan mağduriyetleri defaatle yazdım ama maalesef değişen bir şey olmadı. 

28 Şubat’la hesaplaşıldığının söylendiği… 

28 Şubat’ın bir darbe olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve mahkeme kararıyla da yargıda tescillendiği… 

28 Şubat’ın FETÖ’ye alan açtığının artık âşikâr olduğu bir dönemde… 

Evet böyle bir dönemde bile 28 Şubat fişlemeleri devlet katında hâlâ cârî! 

Babanız 28 Şubat’ta darbe karşıtı gösterilerde gözaltına alındı diye veyahut anneniz başörtüsüne özgürlük eylemlerine katıldığı gerekçesiyle fişlenmiş ise 15 Temmuz’dan sonra hakkınızdaki güvenlik soruşturması menfi çıkıyordu. 28 Şubat döneminde hakkınızda verilen mahkûmiyet kararı daha sonra yeniden yargılama yoluyla bozulsa ve beraat etseniz bile devlet bunu kâle almayıp darbecilerin fişlemelerini kâle almasına ne denir? 

Güya güvenlik soruşturmasıyla FETÖ’cülerin devlete sızması önlenecekti ama olan yine 28 Şubat’ta da mağduriyet yaşayanlara oldu. Bu sefer çocukları yeni bir 28 Şubat yaşamış oldular. Bu arada FETÖ’cü sızmalar önlense gam yemeyeceğim ama sızmalar da engellenemiyor. Çünkü FETÖ’cülerin çoğunluğunun 28 Şubat’tan kalma fişlenmesi yok! Bu hengâmede devlet kadrolarını Kemalist statükodan yana olanların doldurması da ayrıca üzerinde durulması gereken bir mesele.   

Zamanında 28 Şubat fişlemeleri, bir daha geri döndürülemeyecek şekilde imha edilseydi şu an yaşanan garabet yaşanmayacaktı. 28 Şubat fişlemelerini çöpe atmak AK Parti’nin boynuna vebaldir. İnsanları CHP’den medet bekler hâle getirmeyin!