19 Eylül 2020 Cumartesi / 1 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Sibel ERASLAN
sibeleraslan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Batı cephesinde yeni bir şey yok...

03 Temmuz 2012 Salı

Özel Yetkili Mahkemeler kaldırıldı. Hayırlısı olsun.

Yerine ne getirildi?

Bölgesel Ağır Ceza Mahkemeleri.

Dolayısıyla kıran kırana geçen “öym’ler kalkmalı”mı, “öym’ler kalmalı”mı tartışması da dünde kaldı.

Her iki tarafın da; ne sevinmesine ne de yerinmesine gerek var. Zira, ÖYM’ler zaten ağır ceza mahkemeleriydi, şimdiyse bölge ağır ceza mahkemeleri aynı işi görecek, hatta bu halleriyle eski devlet güvenlik mahkemelerini anımsatıyorlar ki inşallah böyle olmaz. Gazetelerdeki ÖYM tartışmalarının en hızlı kalemşorları, geçmişte DGM’lerle başı bir kez bile belaya  girmemiş arkadaşlar olduğundan tedirginliğimizi anlayamazlar. Hukukta kural olarak sanık lehine yeni her kanuni düzenleme, geleceğe etkili olarak hüküm doğurur. Yani bir mahkeme gerçekten kapatılıyorsa, o mahkemenin baktığı davaların da kapatılması varsa tutukluların salıverilmesi gerekir.  

 

Neyse, hukuk tartışması değil bilek güreşiydi zaten. BACM’in DGM’ye değil de İstinaf Mahkemesine geçiş süreci olması temennimizdir.

Tutuklamalara karar verecek “özgürlük hakimleri”yse dikkat çekici bir kurum. Bunlar özgürlük hakimi de diğerleri gardiyan mı diye gelebilir aklınıza. Kamuoyunda tartışma konusu olan tutuklamalarda şimdiye kadar HSYK’nın kılını bile kıpırdatmamış olması garipti.    

 

İnşallah daha iyi olur her şey. Batı cephesinde yeni bir şey yok anlayacağınız...

***

 

Geçen haftanın en dikkat çekici birinci sayfaları Aydınlık ve Birgün’e aitti. ÖYM’ler üzerinden estirilen güçler kapışmasında sırtımıza geçirilmek istenen deli gömleklerini ele vermesi itibariyle önemlidir. Aydınlık’ın Hükümete ve MİT’e biçtiği gömlek guya APO’nun misafir edilişiyle anons edilirken... Birgün, fos çıkan manşetinde Cemaat’e CIA gömleğini giydirmeyi tercih etmişti. Zamanlamaya dikkat! Referandum ittifakıyla “vesayete hayır yeni anayasaya evet” diyen blok üzerinde ciddi oyunlar, hesaplar var. Özenle kotarılmış şablonlarla ciddi bir zihin kontrolüne maruzuz hepimiz. A-Bunlar işte PKK’yla işbirliği içinde, B-Bunlarsa işte ABD-İsrail lobisiyle çalışıyorlar menüleri üzerinden, referandum ittifakı, itibarsızlaştırılmak, çökertilmek isteniyor.

***           

 

ÖYM’ler”le ilgili tartışmaların sert geçen tonu, kamuoyunda ciddi moral bozukluğuna sebep oldu. Başbakanımızın MİT krizi bağlamında “alacaksanız gelip beni alın” mahiyetindeki açıklaması, tam anlamıyla bir şoktu. Pakistan’da Yüksek Yargı vasıtasıyla görevden alınan Başbakan Gilani hadisesi işin tuzu biberi oldu. Tedirginlik had safhaya çıktı. Başbakanı almak isteyenler kimlerdi? Rahmetli Menderes faciasını yaşamış bu toplum Başbakanımızı hiçbir yasadışı çeteye teslim etmeme kararlığını sandıktaki ezici destekle ifade etmemiş miydi? Geçen hafta boyunca hastane, cami, cadde ve metrobüste hiç tanımadığım insanlar yanıma gelerek, “Başbakanımızı kimler alacak, ÖYM’ler kaldırılırsa darbeciler yarım bıraktıkları işlere kaldıkları yerden devam mı edecekler” diye sorup durdular. İşin tuhaf yanı; hem öym’ler kalkmasın hem de öym’ler kalksın diyenler, darbelere karşı çıkan kesimlerdi. Peki tartışma niçin restleşme düzeyindeydi?

***

 

Ünal Tanık, Başbakanımızın ameliyatı hadisesindeki duyumun Odatv üzerinden ifşa olması üzerine Rotahaber’de bu durumla ilgili eleştirel bir yorum yapmıştı. Aynı haber sitesi, Hakan Fidan krizindeki ikinci ve asıl aşamanın aslında Başbakanla ilgili olduğunu ve hıyanet-i vataniye üzerinden geleceğini anons etmişti. Kimse yadsımadı bu iddiayı, hatta zımnen kabul edilmiş gibidir. Aynı sitenin Sn.Numan Kurtulmuş’tan bahsettikten hemen sonra apar topar AKParti’ye geçeceği yorumları da mı rastlantı? Ubor mentega mektupları gibi ne deseler çıkıyor.

Zaten benim sorum başka; referandum ittifakı niçin odatv’nin kurgularına fit olmuş halde parçalanmaya gidiyor...  

 

Berat Kandili’nin, hepimizin kurtuluşu olması duasıyla.