• $ 5,8642
  • € 6,5401
  • 279.872
  • 97324
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Mustafa KARTOĞLU

mkartoglu@stargazete.com

Rus S400’leri de SSM’nin masasında

18 Temmuz 2012 Çarşamba

Başbakan Erdoğan’ın Moskova ziyareti, Suriye’de Esad rejiminin katliamlarını durdurma yolunda atılan en önemli adım. Rusya, Suriye’de bulunan Akdeniz’deki askeri üssünü kaybetme pahasına Esad’ın devrilmesine razı olmayacağını ortaya koymuştu. Bu kilidi açmanın yolu, Rusya’ya kazanımlarını koruma garantisi sağlayacak bir çözüm bulmaktan geçiyor. Rusya çözümün adresini Birleşmiş Milletler olarak açıklamıştı. Dün de Başbakan Erdoğan, “BM Güvenlik Konseyi’ne ve daimi üyelere çok önemli görev düşüyor” ifadesiyle buna destek verdi.

Türkiye’nin Rusya üzerinde Suriye konusunda tavır değiştirmesine neden olabilecek etkinliğini belirleyecek ana faktörler diplomasiden çok ekonomik ve stratejik konular. Bunlardan en önemlisi nükleer enerjide Rusya’nın önüne konulan toplamda 20 milyar dolarlık pasta ve daha büyük stratejik öneme sahip uzun menzilli füze sistemleri ihalesi.

Hatırlayalım, Başbakan Erdoğan, Moskova’ya hareketinden önce Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısına başkanlık etti. Ana konu, yaklaşık 4 milyar dolara mal olacak uzun menzilli füze ihalesiydi ve ihalenin ertelenmesine karar verildi. Kararda, “alınan tekliflerin iyileştirilmesine yönelik olarak yüklenici adaylarıyla görüşmelere devam edileceği” belirtildi. SSM’nin masasında ABD’nin Patriot, Çin’in FD-2000, Fransa-İtalya ortaklığının Samp-T ve Rusya’nın S-400 model uzun menzilli füze sistemleri var.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önünde, Suriye konusunda Türkiye ile işbirliği için yeterli sayıda ve ağırlıkta dosya var.

Selçuk Bayraktar, SİHA ve İHA  eğitmen test pilotu uçuşunu paylaştı

Selçuk Bayraktar, SİHA ve İHA eğitmen test pilotu uçuşunu paylaştı

NBA'in 'en'leri

NBA'in 'en'leri

Buraya kadınların girmesi yasak! Dünyada tek...

Buraya kadınların girmesi yasak! Dünyada tek...

Dünyanın en masalsı 30 kasabası

Dünyanın en masalsı 30 kasabası