24 Ocak 2021 Pazar / 10 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası

ABD’nin ışıkları kapanırken

04 Mart 2019 Pazartesi

Çöken ABD’in Başkanı Donald Trump, yaptığı her açıklamayla Amerikan rüyasının sona ermekte olduğunu anlatıyor. 

“ABD’nin egemenliğinin zayıflamasından endişe duymalıyız” diyen Fethullahçı Terör Örgütü’nün lideri F. Gülen’in ve ABD’yi ‘mutlak irade-karşı konulamaz güç’ olarak görenlerin duymak istemeyeceği şeyler söylüyor ABD Başkanı Trump. 

İşgal, katliam, kan, tecavüz rejimi üzerine kurulan ABD’nin egemenliği bitme noktasına geldi. İşgal, katliam, kan, tecavüz rejimini ayakta tutmak için yaptıkları her yeni işgal, katliam, tecavüz ABD’yi değil ayakta tutmak, bağlı olduğu oksijen tüpünden harcatıyor. O kadar çok mazlumun kanını döktüler ki kendilerine nefes alacak alan bırakmadılar! 

“Demokrasi götürüyoruz, özgürlük götürüyoruz” palavralarına da, Amerikanperestler haricinde artık inanan kalmadı. Ellerinde ABD bayraklarıyla işgalcisini karşılayanlar, işgalcisinin tecavüzüne uğradığında yaptıkları hatayı anladılar ama geç oldu, güç oldu! 

Gerçekleştirdiği işgallerle insanların güvenliğini sağladığını iddia eden ABD ne kendi topraklarında ne de işgal ettiği topraklarda güven bıraktı. Her an terör saldırısına mâruz kalma korkusuyla yaşayamayan ABD vatandaşları psikolog kapılarında kuyruktalar… 

İşgal ettikleri topraklarda yaşadıkları hezimeti ve rezilliği de ABD Başkanı Trump çok güzel anlatıyor: "Biz Ortadoğu'ya son 20 yılda 7 trilyon dolar harcadık ama ışıklarını kapatmadan uçağımızı indiremiyoruz. Bu çok kötü. 7 trilyon dolar harcadık ve inerken ışıklarımızı kapatmak zorundayız." 

İki gün önce gerçekleşen "Muhafazakâr Siyasi Eylem Konferansı'nda" rezil hallerini anlatan Trump işgal ettikleri topraklardan çıkamamalarının sebebini de kendince izah etmiş: "İniş yaptığım hava üssü ne inanılmaz bir şey. Onu inşa ederken 3 milyar dolar harcamışızdır. Irak'tan çekilmek istemememin bir nedeni de bu. Nasıl bırakacaksın ki onu?"  

Trump’un sözlerindeki çaresizliği görüyorsunuz değil mi; bir yandan işgal ettiği topraklarda 20 yıldır bulunmalarına rağmen hâlâ ışıkları kapatarak gezebilmenin getirdiği terketme isteği, diğer yandan da işgal topraklarında harcadıklarını bırakamama duygusu. İşte bu hâl ABD’yi sadece işgal ettiği topraklarda değil kendi topraklarında da ışıkları kapattıracak. 

“Askerlerimize çölde erimeyen çikolata bile veriyoruz ama çıplak ayakla dağlarda savaşan Taliban karşısında galip gelemiyorlar” diyen ABD’li general de, "Biz Ortadoğu'ya son 20 yılda 7 trilyon dolar harcadık ama ışıklarını kapatmadan uçağımızı indiremiyoruz. Bu çok kötü. 7 trilyon dolar harcadık ve inerken ışıklarımızı kapatmak zorundayız." diyen ABD Başkanı Trump da ABD için vaktin geldiğini söylüyor. 

Bir el ABD’nin ışıklarını kapatıyor, üstelik şalterden değil trafodan!..   

Herkes hesabını buna göre yapsın…