23 Ocak 2021 Cumartesi / 9 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Nuh ALBAYRAK
nuhalbayrak@stargazete.com
Yazarın Sayfası

AK Partililer değil, 'millî'ler 'Evet' diyecek

15 Şubat 2017 Çarşamba

-RİYAD-

"Hayır"lı referandum tahminlerini ve gerekçelerini izliyor musunuz?

Evet ve Hayır oyları birbirine çok yakın görünüyormuş. Bu da her iki partiden önemli oranda fire olacağı anlamına geliyormuş. Bu yüzden de "Hayır" garantiymiş...

Bu hesabı doğrulamak için de “AK Parti’den yüzde 10 fire bekleniyor" diyen bazı doğan kuşlarını şahit gösteriyorlar.

Bozacı, şıracı meselesi yani...

Bir kere bu bir seçim değil, referandum.

Hem de "milli" bir referandum.

Diktatörlük dönemini DP ile, 1960 darbesini AP ile, 1980 darbesini ANAP ile, 28 Şubat bilmem ne darbesini AK Parti ile ve 2007 Parlamento darbesini de 21 Ekim Referandumu ile bertaraf eden Türk milleti, "Artık Türkiye'de darbe olmaz" derken, 15 Temmuz 2016’da daha önceki darbe ve vesayet operasyonlarının tamamına taş çıkartan bir işgal girişimine muhatap oldu.

Çok şaşırtıcıydı ama "Olmaz" oluyordu az daha...

***

Koynunda yılan besleyen bu sistem yüzünden darbecilerle uğraşmaktan geleceğe hazırlanmaya fırsat bulamayan milletimiz, bu kısır döngüye son vermek istiyor.

İşte 16 Nisan, milletin önüne ilk defa gelen, Kurtuluş Savaşı’nda kanla kazandığımız vatanın tapusunu vesayetçilerin elinden kurtarma fırsatıdır.

Millî olmak herkesin hakkıdır...

Böyle bir millî mücadelede parti tabanlı bir tasnif yaparak, bu reforma sadece AK Parti ve MHP’nin “Evet” diyeceğini düşünmek, diğer seçmenleri gayr-i milli ilan etmektir.

Zira “Millî duruş” siyasi, ideolojik veya etnik kalıplarla sınırlandırılacak bir kavram değildir.

Terör örgütü ile arasına mesafe koyarak devletinin yanında yer alan Kürt kardeşlerimiz en büyük milliyetçilik örneğini göstermiştir.

Etnik kökeni, inancı, siyasi ve ideolojik görüşü çok farklı olan birçok insan darbe, terör, dış müdahale gibi ortak tehditler karşısında ortak bir duruş sergileyebilmekte ve bu tehditlere karşı ortak mücadele verebilmektedir.

Dolayısıyla, acımasız mahalle baskısından dolayı şu anda sesini çıkaramasa da, Kurtuluş Savaşı'na anlam kazandıracak olan bu en büyük milli mücadelede "Evet" demeye hazırlanan her siyasi görüşe mensup milyonlarca demokrat seçmen olduğunu kimse unutmasın.

Bu referandum milli duruş turnusoludur.

FETÖ ile mücadelede ettiğini söyleyenlerin şimdi FETÖ ile omuz omuza "Hayır" savaşı vermesinin tek izahı milli duruş zaafıdır.

Bahçeli milli duruş sembolü oldu

MHP Lideri Bahçeli ise bahsettiğimiz milli duruşu, kendisine kesilecek faturayı da bile bile tercih eden bir liderdir.

Özellikle 15 Temmuz'dan sonra ortaya çıkan tabloyu çok iyi analiz eden Bahçeli bu değişikliğe destek vereceğini açıklamış ve sözünü tutmuştur.

Bu destek neticesinde hezimete uğrayan şer şebekesi MHP'ye bir operasyon yapıyor, iç muhalefeti tahrik ederek partiyi parçalamak istiyorlar.

PKK ile mücadeleyi varlık sebebi sayan Ülkücüleri, can düşmanları PKK ile aynı cepheye itmeye çalışıyorlar.

Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten çekinmeyen bu onurlu camia, bu çirkin oyuna gelmeyecek ve liderinin yanındaki milli çizgisini muhafaza edecektir.

Netice itibariyle, "Demokratik Türkiye mi Vesayetik Türkiye mi" kararının verileceği 16 Nisan yaklaştıkça bu gerçek daha iyi anlaşılacak ve bütün partilerdeki ve farklı kesimlerdeki "Millî ruh" sahibi kişilerin "Evet" tercihi ile tahminlerin çok ötesinde bir sonuç çıkacaktır.

Araştırma şirketlerinden de bu millî ruhu yakalayabilenler en başarılı tahmini yapacaktır.