24 Şubat 2021 Çarşamba / 12 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Hüseyin GÜLERCE
hgulerce@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Akşener mi, Kılıçdaroğlu mu yalan söylüyor?

14 Kasım 2020 Cumartesi

İyi Parti’den ihraç talebi ile disipline sevk edilen Ümit Özdağ, FETÖ irtibatları iddiasından sonra bir bomba daha patlattı.

İYİ Parti'nin HDP'yle ortak ana yasa taslağı hazırladığını öne sürdü.

Cumhuriyet'ten İpek Özbey'e konuşan Özdağ,

“2018 genel seçimlerinden önce İYİ Parti’den iki kişi Akşener’in talimatı ile divandan habersiz CHP, Saadet ve HDP’lilerle birlikte oturup dört ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir anayasa hazırlamışlar. Ve bundan benim ancak yerel seçimlerden sonra haberim oldu." ifadelerini kullandı.

Bu konudaki haberle ilgili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu kaynak olarak gösterilince Özdağ, Kaboğlu ile TBMM’de odasında buluşuyor ve şunu anlatıyor:

“Kaboğlu’na sordum. 'İYİ Parti; CHP, Saadet ve HDP ile birlikte bir anayasa taslağı çalışmalarına katıldı mı?', 'Evet, katıldı' cevabını verdi. Ben 'Partiyi kim temsil etti?' diye sorunca 'Önce Nuri Okutan katıldı. Sonra o hastalanınca Ahmet Erozan ile devam ettik' dedi. Anayasa taslağını rica ettim. İkinci görüşmemizde Kaboğlu anayasa taslağını teslim etti. Hazırlanan anayasa taslağı seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacakmış. Şimdi ben, İYİ Parti’nin kuruluşunda Akşener’e HDP ile anayasa yazsın diye destek vermedim. Hiçbir İYİ Partili ve İYİ Parti seçmeni bundan dolayı destek vermedi.”

Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgilere göre, CHP, İYİ Parti, SP ve HDP arasındaki Anayasa mesaisi 13 Ocak 2018’de başlamış. Görüşmeler 7 Mayıs 2018’de sonlanmış ve ardından, “Uzmanların katılımıyla CHP-HDP-İYİ Parti ve SP temsilcileri tarafından hazırlanan çerçeve metin” başlığı ile “Ortak Paydalar Raporu” kaleme alınmış.

Böylesine detaylar ortaya çıkmasına rağmen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuyu yalanladı:

“Ben tek bir şey söyleyeyim, biz HDP ile CHP ile Saadet Partisi ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık. Nokta. İYİ Parti Genel Başkanı olarak söylüyorum, hiçbir siyasi oluşum, platform, şahıs, partiyle herhangi bir anayasa çalışmamız yoktur, nokta…”

Tam, “yahu koskoca genel başkan böyle net konuşuyor. “Nokta. Nokta.” diyor. Buna inanmayacak mıyız?” diye düşünürken, Sözcü gazetesinin bir haberi gündeme getiriliverdi.

2 Haziran 2018 tarihli, yani 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı seçiminden 22 gün önceki haber şöyle:

“Millet İttifakı’nın anayasası hazır

“CHP lideri, Çorum'dan dönerken Başak Kaya'nın sorularını yanıtladı.

“Biz Millet ittifak'ını oluşturan partiler olarak anayasa değişikliği çalışması yaptık. Başında İbrahim Kaboğlu vardı. Üç aşağı beş yukarı bir mutabakat metni şu anda elimizde var…”

Kim yalan söylüyor?

Akşener mi, Kılıçdaroğlu mu?

Akşener, Sözcü’nün haberini o gün neden yalanlamamış?

Çünkü seçimlerin ikinci tura kalacağını hesaplıyor ve kendisinin Erdoğan ile yarışacağını umuyor. HDP oylarını alabilmek için de “biz böyle ortak bir anayasa çalışması bile yapmıştık” demeye hazırlanıyor…

Ümit Özdağ çarpıcı bir şey daha diyor:

"Akşener’in genel seçimden sonra HDP’den bahsederken neden 'Kürt siyasi hareketinin temsilcisi' ifadesini kullandığını o zaman anladım. Masaya oturursan, 'HDP eşittir PKK' diyemezsin.”

Hey gidi hey…

Bir de Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’na soralım.

Zat-ı muhterem, neden susuyorsunuz? Sizin de haberiniz olmadı mı bu HDP ile masa başı Anayasa çalışmasından?

HDP ile iş tutmak, eninde sonunda İyi Parti’nin de Saadet Partisi’nin de başını yiyecek…

DEVA ile Gelecek de aynı kaderi paylaşacak.