Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Muhittin BOŞAT
mbosat@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Aman, dikkat Yusuf Namoğlu!

17 Mayıs 2017 Çarşamba

Süper Lig’de son üç haftaya girerken Adanaspor’un matematiksel olarak ligden düşmesi kesinleşti. Rizespor ve Gaziantepspor ise çok çok büyük mucizeler olmazsa ligden düşen diğer iki takım olacak. Geçtiğimiz haftanın hakem atamalarına baktığımız zaman MHK adına yine garip işlerin olduğunu görüyoruz.

Haftanın en çok tartışılan hakemi olan Bülent Yıldırım 22 Nisan’da yönetmiş olduğu Rizespor -Başakşehir maçındaki kötü performansından dolayı cezaya girmiş ve iki hafta hiç bir müsabakada görev alamamıştı. Ancak MHK Başkanı Yusuf Namoğlu dünyanın hiç bir yerinde yapılmayan bir uygulama ile Bülent Yıldırım’ı aldı ve lider Beşiktaş’ın zorlu Bursa deplasmanındaki maçına verdi. Ligin ilk yarısında İstanbul’da oynanan ve Beşiktaş lehine verilen tartışmalı iki penaltı kararının olduğu Beşiktaş -Bursa maçını da yine Bülent Yıldırım yönetmişti. İşte bu Bülent Yıldırım’ın bu kez Bursa’daki maçta vermiş olduğu kararlar ile yine müsabakanın önüne geçti.

 8 Nisan tarihinde yönettiği Gençlerbirliği- Antalya maçında sakatlanarak müsabakayı 4. hakemine bırakmak zorunda kalan Hüseyin Göçek iyileşme süreci içindeki 5 hafta süre ile hiç bir müsabakada görev almadı. MHK Başkanı bu kez de sakatlığı nedeniyle beş haftadır maç almayan Göçek’i ligin alt ve üst tarafını ilgilendiren bir diğer önemli maç olan Gaziantep-Galatasaray mücadelesine hakem olarak atadı.

Trabzonspor takımı son iki ayda dört tane deplasman maçı oynadı. Deplasmanındaki bu dört maçın üçünü aynı hakem, Yaşar Kemal Uğurlu yönetti. MHK Başkanı, hakem atama işini öylesine ayağa düşürdü ki, gülmek mi gerekir yoksa ağlamak mı, ben de karar veremiyorum. Yoksa Yaşar Kemal Uğurlu ile profesyonel hakem sözleşmesi yapılırken “Trabzon’un deplasmanındaki her 4 maçından üçünü yönetir” diye bir madde var da biz mi bilmiyoruz?

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu şimdi bak ve yazdıklarımı iyi oku! Sen burada evine et almak için kasap, ekmek almak için fırın tercihi yapmıyorsun! Büyük paraların döndüğü, futbolun sadece sahada oynanan futbol olmadığı, resmi ya da gayri resmi bahis sektörünün de işin içinde olduğu futbol piyasasının en önemli aktörleri olan hakemlerin atamasını yapıyorsun. Bu iş bu kadar basit değil ey MHK Başkanı! İşini doğru ve ciddi yap, özen göster. Ligde son üç haftaya giriyoruz, Aman dikkat Yusuf Namoğlu!