Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Hüseyin GÜLERCE
hgulerce@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Amerikan bayrakları durduramaz…

15 Aralık 2018 Cumartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik harekâttaki kararlılığını ortaya koydu, “birkaç güne…” dedi. Dün de; “Irak'ta, sürekli sınırlarımıza tehdit oluşturan Sincar'da ve Mahmur'un etekleri Karacak'da atılan adımlara karşı operasyonumuzu yaptık. Durduk mu? Yok, bunun gerisi gelecektir.” sözleriyle bir daha kararlılık mesajı verdi. 

Bu saatten sonra ABD’nin itirazlarının bir hükmü olmayacak/olamayacak. 

Fırat’ın doğusuna yapılacak harekâtın (belki de bu yazı yayınlandığında başlamış olacak) Kuzey Suriye’ye yönelik öncekilerden iki önemli farkı var. 

Birincisi, bundan önceki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları bölgesel/sınırlı harekâtlardı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte 24 Ağustos 2016'da başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtı 30 Mart'ta sona erdi. Operasyon kapsamında 600 ÖSO, 67 Türk askeri şehit olurken, 3 bini aşkın terörist öldürüldü. 

Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı, 20 Ocak 2017’de başladı. 59 günde bölge terör örgütünden temizlendi. 4.448 terörist imha edildi. 54 Türk askeri, 120 ÖSO milisi şehit oldu. 

Bölücü terör örgütü, iki harekâtta toplam 7500 kayıp verdi. 

Fırat’ın doğusuna yapılacak harekât ise çok daha geniş bir bölgede gerçekleşecek. 

Bu harekâtın, öncekilerden asıl farkı ise karşımızdaki düşmanın arasında Amerikan bayraklarının sallanmasıdır. 

Bu defa ABD bize bayrak gösteriyor. 

ABD, 20 bin TIR, 3 bin kargo uçağı ile silah ve mühimmat yardımı yaparak karşımıza bir PKK ordusu çıkartmaya çalışıyor. Bölgede askerî havaalanları, 22 üs kurdular. 

İki ihtimal var. Ya Türkiye’nin kararlılığını blöf zannediyorlar. Ya da Barzani’yi aldattıkları gibi PKK’yı da aldatmanın hesabı içindeler. 

Sayın Cumhurbaşkanı dün yine açık konuştu. 

Yüzde 80-85’i Arapların yaşadığı yer iken Amerika, Münbiç’i terör örgütüne teslim etti. “Orayı boşaltacağız” diyerek bizi oyalayıp durdular. Türkiye yeteri kadar zaman kaybetti ve bir günlük gecikmeye dahi tahammülü yok. 

ABD, Türkiye’nin kararlılığına karşı akıl tutulması yaşar ve karşımıza çıkarsa? 

TSK, harekâtın her adımında ABD’yi bilgilendirecek ve Amerikan askerlerinin karşımızdan çekilmesi için zaman verecek. Buna rağmen ABD diretirse bilinsin ki Türkiye geri adım atmayacak. 

Fırat’ın doğusuna yapılacak harekât bizim için tarihî hesaplaşmadır. 

Türkiye’nin artık bölücü terörü, içerde ve sınırlarımızın dışında bitirerek önünü görmesi zarurettir. 

Terör belası yıllarımızı çaldı. Türk’ün büyük hamlesini çelmeledi, durdu. 

Haçlı zihniyeti, Batı’nın istihbarat merkezleri eliyle 150 yıldır bizi bölücülük ile tehdit eti, yıprattı ve iç siyasetimize de vesayetin ağalarını kullanarak yön verdi. 

En son 15 Temmuz’da, besleyip büyüttükleri en büyük ihanet şebekesi FETÖ ile son darbeyi vurmayı hesapladılar. Milletimizin kahramanlığı karşısında şaşkınlar ama pes etmediler. 

Ya Türkiye’nin, eski diz çöken, boyun eğen ülke olmayacağını kabul edecekler, ya da Fırat’ın doğusunda biz onlara yeni Türkiye’nin gücünü göstereceğiz. 

Türkiye ayağındaki bölücü terör prangasından kurtulmadan 2023 hedeflerine yürüyemez. 

Kurtulacağız ve yürüyeceğiz…