14 Temmuz 2020 Salı / 23 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Fadime ÖZKAN
fozkan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

'Ankara 81 vilayete “baş” kent olmalı'

18 Mart 2019 Pazartesi

ÖZHASEKİ: Çok hizmetler yapıldı ama hala üstü örtülü hazine gibi Ankara. Halbuki her alanda atılacak adımlarla 81 vilayete “baş” kent olması lazım. Bu işi ancak başarı hikayesi olan tecrübeli biri yapar. 10 yıldır boş gezen biri değil.

CHP OY KARŞILIĞI 20 BİN KADRO VERECEKMİŞ!

“CHP il binalarında belediye için işçi formları almaya başlamışlar. Bir adamı kim iş başına getiriyorsa borcunu ödetirler. Millet getiriyorsa rahatsınız, millete borcunuzu ödersiniz. Gizli kapılar ardında çirkin pazarlıklar varsa burnunuzdan getirirler. TV’deki manzara şu; CHP milletvekili bir hanımefendi ve Mustafa Balbay var. Soruldu “20 bin kişiyi işe alacakmışsınız”. 20 bin kişi ayda 140 milyon lira demektir. Var mı belediyede, yok. Faizden alacaklar. Bu belediyeyi batırır, hizmeti öldürür. Partili adam çalışmaz. İnkar etmediler! “Ülkeyi düşürdüğünüz hal bu! Alınacak” dediler. İçişleri Bakanımız açıkladı; 300 civarında örgütlere yakın militan meclis üyesi oluyor. Bu adamlar kapımıza gelince ne olacak vatandaşın güvenliği?”

 

İsminiz Ankara için Kasımda anılmaya başlandı, beş aydır meydandasınız aslında. Nasıl geçti bu süre?  

Algılarla gerçekler çok farklı. Günde bana yaklaşık 7-8 program yazıyor arkadaşlar. En az 5-6 yerde konuşma yazıyorlar, 3-4 saat de sokakta dolaşıyorum. Bu hiç değişmiyor. Binlerce insanla karşılaşıyorum haliyle. İlk günlerde biraz kendimi anlattım ancak tanınmışlık yüzde 90’larda çıkınca Ankara’mızda ne yapacağımızı anlatmaya başladım. Nihayetinde bir şehrin geleceği o şehrin yöneticilerinin ufkuyla doğru orantılıdır. Yönetime talip olanlar o şehri bir yere taşımak, hizmet etmek için proje hazırlamalılar. Ben bunu anlatıyorum. Gittiğim her yerde ilgi alaka görüyorum. Bundan da mutluyum. 

 

CHP İSMİMİ DUYUNCA ÇOK KORKTU

İsminiz anılır anılmaz ilk tepki “ama o Ankaralı değil ki” oldu? 

Önce Cenabı Hak’ka şükrediyorum. Sadece doğum yerimi anarak Kemal Kılıçdaroğlu çok çirkin bir kelamda bulundu, ama kimse “bu adam bu işi bilmez” demedi. Tembel demedi, bu işi yapamaz demedi. Çünkü ismim duyulunca karşı tarafta bir korku oluştu. Tecrübe geliyor. Yirmi yıldan fazla süre belediye başkanlığı var. E bakanlık yapmış. AK Parti gibi Türkiye’nin geneline hakim bir partide yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcılığı yapan, belediye başkanlarının ağabeyi gibi olan biri. Başarılı tecrübeli bir isim. O zaman onlarda oluşan bu algıyı kırabilmek amacıyla doğum yerimi söyledi. Kemal Bey de Tuncelili ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin başında. Arkasından bu adamı önce İzmir’den sonra İstanbul’dan aday yaptılar. Ne alakan var, İstanbul’u bilir misin, yok, belediyeciliği bilir misin, yok. Bir kere aynaya baksa bu kelamları etmeyecek ama yok. 

 

ANKARALI BAŞKAN HİÇ OLMAMIŞ Kİ

Ankara başkent! Ülkenin her yerinden insanlar bir sebeple gelir başkente. Ankaralı olmak olmamak nasıl yansıyor sahaya?  

Ankara’da iki ilçede belediye CHP’li. Birisi Çankaya, Tuncelili bir adayı koyuyorlar. Birisi Yenimahalle, Afyonlu birisini koyuyorlar. O zaman bu nasıl bir iştir böyle. Geçmişe doğru Ankara’nın belediye başkanlarına bakıyorsun, 1950’lerden itibaren baktım ben. Hiç birisi Ankaralı değil. Melih Gökçek’ten Mustafa Tuna’dan başlayın, rahmetli Mehmet Bey vardı Aksaraylı. Dalakoy Elazığlı. Karayalçın Rizeli. Şimdi böyle bir durum varsa çıkıp bana da Kayserili diyorlarsa bana şükretmek düşer. Gezdiğim yerlerde yüzbinlerce insanla karşılaştım nerede doğdun diyen olmadı. Önemli olan o şehre ne değer katacağınız. Şunu iddia ediyorum. Ankara’yı bilen üç kişi varsa birincisi benim. Yıllarca burada yaşadım, öğrenciliğim burada geçti, çocuklarım burada okudu, 2000’lerin başından beri Ankara’da hep evimiz oldu vesaire. Bunlar önemli değil. Ankara’nın 1 bölü 100 binlik planları yoktu. Bakanlığım döneminde ben hazırladım.

 

ANKARA’YI KARIŞ KARIŞ BİLİYORUM

Karış karış biliyorsunuz yani? 

Ankara’yı karış karış biliyorum, neresinde ne olacak, nasıl gelişecek, Ankara nereye doğru büyüyecek hepsini bilen tek kişi var, o da benim.   

 

ANKARA’YA TECRÜBELİ VE BAŞARILI BİR EL LAZIM 

Muharrem İnce’yi aday göstermeyen Kılıçdaroğlu, gerekçe olarak “arkasında bir başarı hikayesi yok” demişti. Sizin arkanızda ise uzun sürmüş bir başarı hikayesi var aslında? 

Şehirlerarasında bilhassa başkentler arasında bir rekabet var. Üzülerek söylüyorum ki Ankaramız başkentler arasındaki rekabette, turizm alanında, ticarette ve sanayide en önde bir şehir değil maalesef. Ankara üstü örtülü bir hazine gibi. Tecrübeli bir elin gelip o örtüyü kaldırması, o tozu silkelemesi, Ankara’yı geleceğe taşıması lazım. Bunu her aday yapamaz. 

 

3. KEZ ADAY AMA 1 PROJESİ BİLE YOK 

Neden herkes yapamaz? 

Burası başkent. Acemi, tecrübesiz, geçmişte belediyecilik hikayesi, bir başarı hikayesi olmayan birinin yapabilmesi mümkün değil. Ben beklerdim ki rakipler de proje ortaya koysun, tartışalım. Üçüncü sefer insanların önüne çıkan CHP adayı daha bir tek proje söylemedi. Bizim yaptığımız gibi bu proje anlatan kitaplardan bastırıp altına imza atmadı.

 

YAVAŞ KOMİK DURUMA DÜŞÜYOR

Neden yapmadı sizce? 

Bilmediğinin, hazırlanmadığının alameti... Projen var mı dediğimizde çıktı su paralarını indireceğim dedi. Şimdi söyleyemiyor. Çünkü su parası, otobüs fiyatları bir tarifedir, proje değil. EYT’lilerin problemlerini çözeceğim dedi. Yapma dedim o TBMM’nin yetkisinde. Onu da yuttu arkadaş. Gittiği mahalleye yaranabilmek için çok garip şeyler söylüyor, Sık sık komik duruma düşüyor.

 

RAKİPLERİM İSTEDİĞİM GİBİ DEĞİL 

Rakibinizden memnun değilsiniz sanırım?  

Ben zannediyordum ki Ankara’da deve dişi gibi tecrübeli başarılı adaylar çıkacak. Projelerini ortaya koyacaklar, konuşacağız yarışacağız. Böyle bir şey yok. 

 

RAKİBİM ON YILDIR BOŞ BOŞ GEZİYOR

Rakibinizin şöyle bir tecrübesi var ama. 10 yıldır Ankara büyükşehir belediye başkanı adayı. Üçüncü kez aday şimdi? 

Ne güzel, madem on yıldır bekliyor, beklerken yazsaymış Ankara’yı nereye taşıyacakmış. Neyle taşıyacakmış? Ben sırf turizmde beş tane ana dal belirledim. Kültür, inanç, termal, sağlık, doğa turizmi. Altını doldurdum. Kültür yolu projesini açıkladım. Madem 10 yıldır bu günü bekliyor, o zaman çıksın ne yapacağını ne hazırladığını açıklasın. Ben spor projelerimi açıkladım. Ankara Gücü’nün problemlerini çözdüm. Ankara’ya yapılacak yeni stadın projesini bile çizdim yakında ihaleye çıkartırız. Rakibim de söyleseydi ya spor projesi nedir? Ben 13 yerde millet bahçesi yapılacağını, nerelerde yapılacağını tek tek yazdım. 12 milyon 970 metrekare Millet bahçesi yapılacak Ankara’ya. Rakip madem boş geziyor 10 senedir, yazsaydı ya bunları. Ben ayrıca kadınlar için gençler içi tüm projeleri yazdım ama rakibimizden öyle bir şey hala duymadık. 

 

MANSUR YAVAŞ BEŞ SENE DAHA BEKLER

Geçmiş dönemde bir çatışmadan fırsatla, o olmasın da bu olmasın diyerek bir şekilde seçime girmiş. Rakibimiz ama kendini yenilemediği için hala durum böyle sanıyor. Çok da komik oluyor. Bu beş sene daha bekler.  

 

MELİH GÖKÇEK İLE DE YARIŞIYOR MUSUNUZ? 

1991’den 2017’ye belediye başkanlığı yapan efsaneleşmiş bir ismin ardından AK Parti adayısınız. Ki Gökçek şehrin her yerinde, Ankaralıların hafızasında... Bu durumda Gökçek’le de yarışmış mı oluyorsunuz?

Kayseri’ye başkan olduğumda kısa süre Şükrü Bey vardı ama öncesinde üç dönem CHP’li bir başkan vardı. Ona muhalefet ettim ama seçilince insani ilişkilerimi sürdürdüm, kapıda karşıladım, kapıda yolcu ettim. Melih Bey ve ondan önceki başkanlarımız kendi dönemlerinde mutlaka üzerlerine düşeni yapmışlardır. Siyasette geçmişe bakarsanız önümüzü göremez, ilerleyemezsiniz. Melih Bey kendi döneminde birçok iş yaptı Allah razı olsun, ellerine sağlık. Teşekkürümü çok net ifade ediyorum. Ancak şimdi yeni bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemin ihtiyaçları farklı. Şehirler canlı organizmalar gibidir. 

 

HDP ADAY ÇIKARMIYOR ÇÜNKÜ YAVAŞ’I DESTEKLİYOR!

Bölgesel ve küresel gelişmeler, ülkeye saldırılar analiz edildikten sonra beka riskinden bahsedildiğinde diyorlar ki yerel seçimlerle ne ilgisi var?

Biz MHP ile ittifakımızı halka anlatıyor destek alıyoruz. Karşı ittifaktan aynı dürüstlüğü beklemek hakkımız değil mi? İP ve CHP var. Bir de utandıkları ortak var. Söylersek Ankara’daki seçmen kızar diye kandırmak istiyorlar. Kandil çıkıyor “destek vereceğiz” diyor, eş başkanları “Kürdistan’da biz kazanacağız Batı’da cumhura kaybettireceğiz” diyor. HDP her yerde, her zaman aday çıkarmış. Şimdi 11 büyükşehirde aday çıkarmıyor. Ankara’da çıkarmıyor. Neden? İttifaka dayalı bir iş bu.

Mansur Yavaş’a gidecek yani HDP oyu?

HDP’li Yavaş’a nasıl oy verir, bilmiyorum. Yavaş hem “eski ülkücüyüm” gibi nutuklar atıyor hem nasıl içine siniyor, onu da bilmiyorum. 

 

CHP’LİLEŞTİNİZ DEDİ CHP’DEN ADAY OLDU! 

“MHP’lilerin gönlü Mansur Yavaş’ta” diyenler var?

CHP’den aday olmadan önce MHP’den Devlet Bey’e bir mektup yazarak ayrılmış Mansur Yavaş. “Siz CHP’lileştiniz” demiş. Demediyse inkar etsin. Partisini CHP’ye benzediniz diyerek çıkıp oradan aday olan bir adamla karşı karşıyayız. 

 

ÜST AKIL BUNU CHP’YE YAMADI

Ne oluyor sizce karşı ittifakta? 

Orada bir üst akıl var, üst akıl bunu CHP’ye yamadı. Belediyeciliği bilmiyor, projesi yok. Sıkıştırınca saçmalıyor. Önce su tarifeleri dedi. Su tarifedir, proje olmaz. Bastırınca vazgeçti. Sonra EYT’leri çözeceğim dedi. Dedim ki “EYT TBMM’nin işidir, belediye meclislerinin değil”. Vazgeçti. Hakikaten neresinden tutayım bilemiyorum. Konuştukça pot kırıyor. 

 

KÜLTÜR-SANAT VE TURİZM ÖNCELİKLİ 

Proje sırlamasında ilk sırada kültür sanat var. İlk tercihiniz bu mu? 

Evet, çünkü bir başkentte kültür sanatı, sporu hatta meşru eğlenceyi öncelemezseniz, orada bir başkentten bahsedemezsiniz. İrice bir kentten bahsetmiş olursunuz. Hatta bunların olmadığı kocaman bir huzurevine döner. İnsanlar işinde evinde huzurlu, park bahçe var, su akıyor, araba da çalışıyor, hayat bu kadar mı? Değil. İşte kültür sanatın eğlencenin de başkenti olmalı Ankara. Her alanda ne yapacağımı tek tek de yazdım zaten. Bunu önemsiyorum. 

 

GRİ ŞEHİR ALGISINI DEĞİŞTİRECEĞİM

Gri ve donuk şehir, memur şehri deniyor Ankara için?

İşte o gri perdeyi kaldırmak, algıyı değiştirmek istiyorum. Projelerim var. Ankara’nın özelliklerini öne çıkarmak lazım. Ankara bir memur kenti olarak görülür ama Ankara’da ciddi bir ticaret, ciddi bir sanayi var. Türkiye’de hiç olmayan savunma sanayi var. İş makineleri sanayi var. Ankara’nın sanayi şehri olduğunu kimse bilmiyor. Kendine has müthiş bir kültür turizmi için ortam var. Termal turizminin icra edileceği ortam var. Bunları öne çıkarmak istiyorum. 

 

MANSUR YAVAŞ BU SORULARA CEVAP VERSİN 

CHP ve İP’in ortak adayı, HDP’nin açıktan destek verdiği Mansur Yavaş’ın sahte senetle icra takibi hakkında verilen cezanın Yargıtay’da onanması haberleriyle birlikte Ankara’da hararet yükseldi. Cumhur İttifakından Yavaş’a net sorular yöneltilirken Yavaş kısıtlı ve gecikmeyle cevap veriyor. İlginç olan ise Mansur Yavaş isminde kolayca ittifak eden CHP ve İP’in suskun kalması. İddialar ilk olarak Yavaş isminin tartışıldığı, CHP PM’de itirazların yükseldiği dönemde geliyor gündeme. Aralık 2018’de Türkgün gazetesinde haber oluyor. Ama CHP’de konu olmuyor. Kılıçdaroğlu’na konuyla ilgili dosya gittiği ama kararın değişmediği de söyleniyor. Mehmet Özhaseki basına açıklamalarda bulundu. Başlıklar şöyle:

 

İDDİALARI DUYDUM AMA KONU ETMEDİM

Konu dört ay önce gündem olmasına rağmen Özhaseki iddiaların üstüne neden gitmedi?

“Karşıdan gelen tehditkar sözlere kulaklarımızı kapattık. Kayseri’ye adamlar gönderdiler, açığı var mı diye. Gülümseyip geçtim. Kimlerle görüştüklerini ve ne istediklerini belgeleriyle sunabilirim. Üç ay önce basında CHP adayı ile ilgili iddiaları ben de okudum. Birçok arkadaşım ‘bu konuya değin, önemli iddialar var’ dediği halde bir cümle bile söylemedim. Dışımda bir konuydu. Cevap vermesi gerekenler başkalarıydı. Yenimahalle’de yapacaklarımı anlatırken vatandaşın biri gazete gösterdi. Rakibimin senet sahtekarlığı ile ilgili. “Okudum ama bırakalım bunları, mahkeme karar verecek” diye geçiştirdim.” 

 

BİZİMLE NE İLGİSİ VAR?

İddialarla ilgili ne düşünüyor? 

“Mansur Yavaş 10 yıllık ilişkide neler yaşandığını izah etmeli. Sorulara cevap vermedi, bülten okudu, mağdur edebiyatı yaptı. Basını, parti sözcümüz Sayın Ömer Çelik’i ve beni suçladı. Ben böyle kurnazca bir işi ilk defa görüyorum. 10 yıl görüşen, ortaklık yapan sizsiniz. Aranızdaki çatışmayı açıklayacak olan sizsiniz. Bizimle ne ilgisi var. 10 yıl sonra o şahsın suçlarını ortaya saçmaya başlıyor. Madem kötüydü ilişkini neden sürdürdün.”

 

KİRLİ İLİŞKİLER YUMAĞI

“Anladığım, kesinleşmiş bir mahkeme kararı var. Bu kararda senedin sahte olduğu, imzanın da suçladığı şahsa ait olmadığı yazıyor. Karar Yargıtay’da onanmış. Kendisine verilen 500 bin liraya yakın imza inkar tazminatı ve ceza var. Bunun dışında onlarca karşılıklı suçlama, dava, icra takibi var. Yıllardır siyasetin ve ticaretin içinde bulundum, hukuk tahsili yaptım; bu kadar kirli bir ilişki yumağı görmedim.”

 

SAHTE SENEDİ KİM DÜZENLEDİ?

“Net ve sade sorularım var. Bu senedi kim düzenledi? ‘Benim bürom bu senedi önümde imzaladı’ dediğiniz mahkeme kayıtlarına da yansıdı; o zaman nasıl oluyor da o imzanın o şahsa ait olmadığı 3 kez Jandarma, Adli Tıp ve Emniyet Kriminalde geçiyor? Kocaman bir yalan var, bu yalanı kim söylüyor? 

 

600 BİN DOLARI HANGİ İŞ İÇİN ALDINIZ?

Bu kadar büyük meblağlı bir senedi hangi hizmet karşılığında aldınız? Ne iş yapıyorsunuz, 600 bin dolardan bahsediyoruz? Bu parayı avukatlık ücreti olarak alıyorsanız vekaletiniz var mı? Eğer danışmanlık ücreti olarak almışsanız, sözleşmenizi ibraz edebilir misiniz? Avukat değilseniz, danışmanlık hizmetiniz yoksa bu kadar büyük bir parayı hangi maharet ve hizmetiniz karşılığında almayı düşünüyorsunuz? 

 

VERGİ KAÇIRMAYA NEDEN TEŞEBBÜS ETTİNİZ?

Sözleşme ve vekalet düzenlememe sebebini Mahkeme beyanında ‘Makbuz kesildiğinde 300 bin dolar vergiye gidiyordu, ne zaman alacağımız belli değildi” diyor. Bu vergiyi kaçırmaya teşebbüs değil mi? CHP’nin Ankara büyükşehir adayı bunu ahlaki buluyor mu?”

 

TEHDİTKAR VE ŞANTAJCI BİR ADAM 

“Bir başka konu kriminal diye suçladığı kişiye geçtiği mesajlar: ‘Hukuk diplomanı iptal ettiririm. Sahtekar, seni yarın üniversiteden arayacaklar, hapistesin. Diploma iptali mi, rapor iptali mi tercih et. Ödemeye yanaşmazsan, diplomayı iptal dilekçesi çarşamba sabahı hem fakülteye hem savcılığa veriliyor, askeri savcılığa önümüzdeki pazartesi veriliyor’. Bunlar şantaj ve tehdit değil mi? Hepsi mahkeme kayıtlarında: ‘Emekliliğini iptal ettiririm’ ‘Ailen senin bir sapık olduğunu biliyor mu, iğrenç adam’, ‘Öde kurtul, vazgeçeyim, hırsız’, ‘Düğününü basıp rezil edeceğim. Seni Ankara’da yaşatmayacağım. Sürüm sürüm süründüreceğim’. 

 

BİLMEK ANKARA HALKININ HAKKIDIR

Mağdurdan çok tehditkar, şantajcı, mağrur bir adam var ortada. Algı farklı, gerçekler farklı. Mesajlardan anladığım kadarıyla; parayı alınca bütün bunlara göz yumar, sesimi çıkartmam diyor. Bu soruların cevabını bilmek Ankaralıların hakkı.” 

 

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ