17 Nisan 2021 Cumartesi / 5 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Fadime ÖZKAN
fozkan@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

Arazideyiz: Hakkâri'den bismillah…

09 Nisan 2021 Cuma

HAKKÂRİ- AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir'in başkanlığında tamamı kadınlardan oluşan kıymetli bir heyetle birlikte Türkiye'nin en doğusunda, güneşin doğduğu yerde, Hakkâri'deyiz. Heyetimizde AK Partili kadın milletvekilleri, kadın kolları başkan yardımcıları, MKYK üyeleri ve gazeteciler var.

İki gündür Hakkâri'deyiz, kadınlarla görüşüyoruz. Yeni iş kurmak, işini büyütmek isteyen ve KOSGEB tarafından desteklenen girişimci kadınların mücadelesini ve başarı hikayelerini dinlemek çok değerli. Pandemi şartlarında evlere misafir olmak, Yüksekova'da köylere gitmek, esnafın kapısına varmak ve derdini önerilerini öğrenmek de öyle.

HEM GÜZEL HEM GÜVENLİ

Milattan önce 8 binyıla varan tarihi, heybetli dağları, büyüleyici vadileri ve tertemiz havasıyla bir rüya şehri Hakkâri.

1970'lerin sonlarından itibaren on yıllar boyunca terör örgütünün kanlı tasallatu sebebiyle Hakkâri'nin dağlarına çıkılmaz, yaylalarına varılmaz olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde hayata geçirilen, vatandaşı kayıran, terörü ise kaynağında boğan yeni strateji sayesinde Hakkâri sadece güzel değil artık. Güvenli de bir şehir.

Müjdemiz büyük. Cudi Dağlarının -Reşko'nun ulu doruğu dağcıları bekliyor şimdi. Büyük buzulu, serin gölleri, eşsiz yaylaları, endemik çiçekleri, travertenleri, gelin tülü şelaleleri, dereleri, tepeleri ve eteklerindeki öteki güzellikleriyle kamp ve keşif vaat ediyor.

El değmemiş bir coğrafyası ve heyecan verici bir turizm potansiyeli var Hakkâri'nin. Güvenlik sorununun aşılması ve alt yapı eksiklerinin bir bir tamamlanmasıyla yakın gelecekte önemli bir destinasyon olacağa benziyor Hakkari.

ALP'LER DEĞİL MERGABÜTAN

Nitekim güzelim Hoşap Kalesi'nden başlayıp Berçlan yaylasına, Nasturi kiliselerine, Cudi'ye, 6 binlik yıllık kaya resimlerine, Kayme sarayına ve yaylalara vara vara tamamlanan turlar başlamış bile.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank daha geçen ay açtı 4 kilometreyi bulan 3 pistiyle Avrupalı rakiplerine meydan okuyan Hakkâri Mergabütan Kayak Merkezini. 6 aylık kayak sezonuyla şimdiden yerli-yabancı turistlerin gözdesi haline gelen kayak merkezi uluslararası standartlara sahip. Ayrıca Hakkârili gençlere kış sporlarında kariyer yapma imkanı da sağlıyor.

HAKKÂRİ'DE KADIN CİNAYETİ YOK

2020 nüfus sayımına göre Hakkâri'de 280 bin 514 kişi yaşıyor. 148 bin 967 erkek, 131 bin 547. Oransal olarak nüfusun yüzde 53,11 erkek, yüzde 46,89 kadın.

Ve ilginç bir bilgi - sanılanın aksine- Hakkâri'de erkeklerin kadına verdiği değer doğrudan hayatı güçlendiriyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun paylaştığı veriye göre 2020 yılında Hakkâri'de hiç kadın cinayeti işlenmemiş.

VİZONTELE NEŞESİ İÇİN

Şehre televizyon gelmesiyle gelişen olayları doyumsuz diyaloglar ve yüreğe değen hikâyelerle anlatan Vizontele'yi izleyenler Hakkâri'nin doğasına da insanına da aşinadır aslında.

İnsan öldürerek siyaset dayatan, emperyalistlerin hesabına memleketin çocuklarına kast eden PKK terörünün tüm ülkeye bölgeye Hakkâri'ye verdiği zararın, hasarın giderilmesi için hummalı bir çalışma var şehirde.

Yol, okul, hastane, fabrika yapmak için çalışan işçileri, çocukları eğiten öğretmenleri, vatandaşın güvenliği için canını ortaya koyan askerleri polisleri katleden terör örgütü temizlendikçe Vizontele neşesinin geri geleceği günler yakındır.

HAKKÂRİ ÜNİVERSİTESİ

Hakkâri Üniversitesi 2008'de kurulmuş. Üniversitede İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, İlahiyat ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Çölemerik Meslek, Yüksekova Meslek ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu var. Öğrenci ve öğretim üyesi sayısı henüz düşük. 2 bin 500 civarı kayıtlı öğrenci var üniversitede.

Coğrafi konumu ve çok kültürlü yapısıyla keşfe değer bir şehir olan Hakkâri'yi üniversite değişim programı Farabi sayesinde tanımak da mümkün.

Hakkâri Üniversitesi'nin anılmaya değer başka bir katkısı daha var şehre. Hakkârili kadınlar için öğrenim imkanı sunuyor. "Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor" adını taşıyan proje sayesinde yüzlerce kadın uzmanlık kazanmış bu güne kadar.

Hakkâri'nin sosyo-kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine, sosyolojisine, coğrafyasına ve istihdamına katkı sağlaması adına önemli bir çaba bu. Eğitimin sonunda alınan meslek uzmanlığı sertifikası ise bütün Türkiye'de geçerli.

Aldığım notları paylaşmayı sürdüreceğim. Hakkâri'den selamlar.