20 Ocak 2021 Çarşamba / 6 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Nuh ALBAYRAK
nuhalbayrak@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Artık gölgemizle değil, gövdemizle dijitaldeyiz...

31 Aralık 2019 Salı

Gazeteciliğe, gazetelerin en büyük değişimi yaşadığı bir dönemde başladım. Yıllardır mürettiphanede kurşun hurufatla hazırlanıp tipoda basılan gazeteler “ofset sistemi”ne geçiyordu. “Haber” dışındaki her şey değişmişti. Ama asıl “gazetecilik” dediğimiz, haberin oluşumu ve sunumu yine “insan” odaklıydı ve sonucu belirliyordu.

***

Gazeteler şimdi de büyük bir değişim sürecinde. İletişim çağında yaşayan ve “haber”e günde bir defa değil; anında ulaşmak isteyen günümüz insanı için, o “çok gelişmiş” ofset sistemi de yetersiz kaldı. Üstelik de, artık mesele, “baskı sistemi”nden çok daha öte boyutta. Bizim kuşak gazetecilerin çok hoşuna giden “Gazete okumanın zevki başkadır” tesellisi hızla azalmakta ve yerini, “elini kirletmeden gazete okumayı sevenler” doldurmaktadır.

Uzatmayalım, bizim gibi hurufat, pikaj hatta Mac kuşağı gazetecilere zor gelse de, bu büyük değişim artık kapıyı zorlamaktadır.

Artık, sürdürülebilir ve aktif gazetecilik ancak dijital platformda mümkündür.


STAR YENİDEN DOĞUYOR

Star gazetesi özellikle Gezi Kalkışması ile birlikte medyada gözlemlediğimiz “dökülme dönemi”nde, vatan ve millet menfaatlerini esas alan bir duruş sergilemiştir. FET֒nün; bütün frekansları karıştırdığı bir ortamda, izlediğimiz millî yayın yörüngemiz sebebiyle yoğun saldırılara ve tehditlere maruz kaldık ama asla yolumuzdan dönmedik. Türkiye’nin yürüttüğü “yeni tip istiklâl mücadelesi”ne; ölümüne katkı verdik.

Star’ın bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese, özellikle; fedakârca destek veren mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Yaşadığımız dönem, Türkiye’nin hâl⠓millet iradesinin sesi” olacak mecralara ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Onun içindir ki Star, bu zaruri değişimi gerçekleştirerek, bu millî göreve devam edecektir.

Artık, çok daha aktif ve dinamik bir Star ile huzurunuzdayız. Haber ve analizlerimizi size ulaştırmak için artık günde bir defa kalkan treni beklemeyeceğiz. Yazarlarımız, “gün” veya “karakter” sınırlamasından kurtulacak, yorumlarını sizlerle kesintisiz paylaşacak. Velhasıl, dijital teknolojinin avantajlarını kullanarak, gazeteciliğin sınırlarını zorlayacağız.

Bundan sonra günün her anında beraberiz ve bizi böyle daha çok seveceksiniz.

Onun için, günlerdir “Star’dan kurtuluyoruz” diye elini ovuşturan şer yelpazesinin hevesi kursağında kalacak.

Çünkü Star bitmiyor, yeniden doğuyor.


KALİTE, FARKI BELİRLEYECEK

Bakmayın bu dönemde dijital haberciliğin, “kes-yapıştır” gölgesinde kaldığı için fazla gelişemediğine. Özgün içerik, kaliteli haber ve isabetli yorum ihtiva eden mecralar, istismarcıların tasallutundan kurtulacak ve kalitenin; karşılık bulduğu dönem mutlaka başlayacaktır. İşte o zaman, Star gibi habercilik derinliğine ve kültürüne sahip mecralar açık ara önde olacaktır.

“Star zaten dijitalde vardı” diyebilirsiniz ama bundan sonrası çok daha farklı olacak. Şimdiye kadar dijitalde gördüğünüz Star, “manuel Star”ın gölgesiydi. Ama artık “gövdemizle” dijital ortama taşınıyoruz.

“Görüşmek üzere” demiyorum, çünkü; artık hep beraberiz…