21 Ekim 2020 Çarşamba / 4 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul Tosun
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Artık Türkiye AB’ye değil, AB Türkiye’ye muhtaç

20 Ekim 2015 Salı

Başta Almanya olmak üzere eğer batı arkasında durmasaydı PKK terörü bu kadar azmazdı.

Yüzlerce aranan teröriste sığınma hakkı, oturma izni ve hatta çalışma ruhsatı veren Almanya PKK’nın mali destek konusunda da en önemli kaynaklarından biri.

Şüphelileri arasında PKK’nın da bulunduğu Ankara katliamının hemen arkasından Merkel’in alelacele Türkiye’ye gelmesi manidar!

***

İki yüzlülüğün bu kadarına pes doğrusu. Hem tescilli PKK’lılara himaye sağlıyor hem de PKK’nın kendi ülkesinde de terör örgütü olarak kabul edildiğini söylüyor!

Türkiye’nin Kürtlerle bir sorunu varmış gibi bir de “Kürtlerle tekrar barışın” gibi bir laf etti galiba. Oysa sorun Kürtlerle değil, sorun terör örgütü PKK ile. Barışın derken de bize PKK ile barışın demeye getiriyor. Kendileri El-Kaide ile DAİŞ ile barış masasına oturuyormuş gibi.

***

Devlet ricali tabii ki diplomasi gereği görüşecek dinleyecek, konuşacak, müzakere edecek. Ama ben bir vatandaş olarak Merkel’in açıklamalarından doğrusu rahatsız oldum.

Açıklamalarına dikkat edin sorulan sorulara verdiği her cevabın arasında mutlaka mülteci sorununa temas ediyor. Aklı fikri mültecilerde.

Bölgede teröre verdikleri desteğin acısını mülteciler kapıya dayanınca daha yeni hissettiler.

***

Bir de utanmadan geri kabul anlaşmasından bahsetmesin mi?! Geri kabul anlaşması demek Avrupa’ya Türkiye üzerinden giden mültecilerin Türkiye’ye iadesi demek!

Türkiye iki milyonun üzerinde mülteciye ev sahipliği yapıyor, hanımefendi birkaç bin mülteciyi görünce etekleri tutuşuyor. Mültecileri geri göndermek için çabalıyor. Bu arada Türkiye’ye yardım etmeye hazır olduklarını söylüyor. Söylüyor, sadece söylüyor, ettikleri bir şey yok.

Hem Türkiye’nin üyeliğine kapıları sıkı sıkıya kapatıyor hem de Türkiye’den AB’nin karakolu olmasını istiyor.

Sonra da hanımefendi 17. Faslın açılabileceğini söyleyerek güya bize jest yapıyor.

***

Başbakanın da cumhurbaşkanın da Merkel’in bu iki yüzlü tavrına karşı dik duruşları insanı biraz rahatlatıyor ama tahminim memleketine dönünce bir hafta önce söylediğini tekrar etmekten çekinmeyecek Merkel. Hiç çekinmedi ki. Tam demir lady.

Neyse, geri kabulün vize muafiyetiyle birlikte yürürlüğe girecek olmasının, terörle mücadelenin, Patriot konusunun, tam üyelikten başka bir seçeneğin kabul edilmeyeceğinin ve liderler toplantısına katılımın hatırlatılması ve Merkel’in hiçbirine itiraz edememesi batının içinde bulunduğu ruh halini anlatması açısından önemli.

Artık Türkiye onlara değil onlar Türkiye’ye muhtaç.