Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Avni Tarhan
tarhanavni@gmail.com
Yazarın Sayfası

“Avrupa Milletler Kupası’ndayız”

08 Kasım 2014 Cumartesi

7-9 Kasım 2014 tarihlerinde Moskova’nın Druzhba Olimpik Spor Kompleksi’nde yapılacak müsabakalara Avrupa kıtasından Serbest de Rusya, Azerbaycan, Türkiye, Bulgaristan, grekoromende Rusya, Türkiye, Azerbaycan, Macaristan, Bulgaristan, Ukrayna, Bayanlarda ise: Rusya, Bulgaristan, Ukrayna ve İsveç mücadele edecek.

Ülkemizi bu müsabakalarda temsil edecek milli sporcularımız: 57 kg Barış Kaya, 59 kg Ayhan Karakuş, 61 kg Recep Topal, Abdi Zurnacı, 65 kg Selahattin Kılıçsallayan, 66 kg Cengiz Aslan, 70 kg Servet Coşkun, 71 kg Yunus Özel, Yunus Emre Başar, 74 kg Batuhan Demirci, 75 kg Emrah Kuş, 80 kg Burhan Akbudak, Aslan Atem, 84 kg Kansu İldem, 86 kg Fatih Erdin, Abdülkadir Özmen, 96 kg Fatih Yaşarlı, 98 kg Süleyman Demirci, 120 kg Yunus Emre Dede,130 kg Atilla Güzel.

Türkiye 2014 Avrupa Şampiyonası’nda Serbest stilde Finlandiya Vantaa’da 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanırken 40 puanla da Avrupa üçüncüsü olmuştu. Grekoromen ise  1 altın, 2 gümüş 1 bronz madalya ve 46 puanla takım halinde Avrupa ikincisi olmuştu. Daha ziyade gençler ağırlıklı bir kadro ile mücadele edecek millilerimizden iyi sonuçlar alındığı takdirde ileriki yıllarda şampiyonluklara giden yolda önemli bir adım atılmış olacaktır.

Türk Güreşi’nin Grekoromen bölümü Avrupa kıtasında iyi mücadele eder ise Rusya ile birlikte şampiyonluğun en önemli adayı olduğunu söyleyebilirim. Serbest güreşte durum daha farklı olabilir. Çünkü ağır sıklette Avrupa ve Dünya şampiyonumuz Taha Akgül bu müsabakalarda yok. O nedenle serbestte ikincilik veya üçüncülük iyi bir sonuç olarak algılanmalıdır. Bilhassa uluslararası yarışmalarda ileriki yıllarda milli takıma adapte olacak sporcuların mutlaka denenmesi şarttır. Her yere aynı adamların götürülmesi rekabet ortamının yok olmasına sebebiyet vereceği gibi star sporcuların da çıkmasına engel olacaktır. Dünyada başarılı ülkelerde her sıklette ilk 5 inanılmaz mücadele içinde olmakta, müthiş bir rekabet ortamından öne çıkan sporcu altın madalyayı boynuna takmaktadır. Bizde de aynısının olması şarttır.

Son söz olarak: Rusya’da start alan Avrupa Milletler Kupası’nda mücadele edecek Ay-Yıldızlı ekibimize başarılar diliyorum.

Tuttukları altın olsun.