Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Mehmet YEŞİLKAYA
mehmetyesilkaya76@gmail.com
Yazarın Sayfası

Aynı gemide OLMAYACAĞIZ!

14 Ağustos 2018 Salı
 
Türkiye, tarihinde görülmemiş bir ekonomik kuşatma altında. Döviz ekonomik verilerle ve durumla açıklanamayacak bir şekilde yükselişte. Türkiye, seçimi geride bırakmış, yeni sisteme çok güçlü bir şekilde girmiş, ekonomik olarak büyümesini sürdürme yönünde adımlar atmış. İşsizlik ve cari açık verileri normal. Ama tüm bu olumlu faktörlere rağmen, dövizde izahı olmayan bir yükseliş var. Yaşanan tam bir savaş. Cumhurbaşkanı Erdoğan da durumu ‘Türkiye’ye karşı ekonomik savaş’ olarak tanımladı. Türkiye bunu da atlatacaktır.
 
Ama bu topraklara yabancılaşmış, sömürge zihniyetli bazı ALÇAKlar sosyal medyada döviz üzerinden operasyona kalkıştı. Sosyal medyadan ‘dövizlerin devlet eliyle Türk Lirası’na çevrileceği’ ve ‘Dolar kurunun sabitleneceği’ yalanını yaydılar. Bir anda dolar hızla yükseldi.
 
Özellikle uzak doğu pazarlarının açıldığı akşam saatlerine denk getirilen bu operasyona Ankara anında tepki gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan jet hızıyla açıklama yapıldı. İddiaların tamamen asılsız olduğu vurgulandı. Haftanın ilk günü için de bir dizi önlemin alındığı ifade edildi. Hatta atılacak bazı adımlar o saatlerde açıklandı.
 
Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), bu yalan haberleri yayanlarla ilgili soruşturma başlattı. Sabahın ilk saatlerinde savcılık da devreye girdi. 300’ün üzerinde şüpheli gözaltına alındı. Konu bu boyutuyla artık yargıda. Sosyal medya üzerinden bu ülkenin birikimlerine göz dikenlerin hakkından yargının geleceğinden eminim.
Ama bu halka bu kadar düşmanca yaklaşan bu insanları unutmayacağız. Biz bu insanlarla aynı gemide de OLMAYACAĞIZ.
 
Bunun bir ekonomik savaş olduğunu gören Türk milleti, gerekli sabrı gösteriyor. Millet olarak büyük dayanışma sergileniyor. Muhalefeti, hükümeti, STK’sı, iş insanı… Toplum tek yumruk oldu. Medyanın da bu sınavdan başarı ile geçtiğini görmek beni ayrıca mutlu etti.
 
Adnan Bali…
 
Ama bu krizin unutulmazlarından biri İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali olacaktır. Genelde o koltuklarda oturanlar kolay kolay medyada yer almazlar. Ama O bu kritik günlerde televizyonlara çıkıp halka moral vermeyi tercih etti. Bali özetle, “zor günlerden geçiyoruz. Yaşanan ekonomik bir savaş. Ama bu zorlukları ilk defa yaşamıyoruz. Biz bu ülkenin sadece refahını paylaşmak için bir araya gelmiş bir topluluk değiliz.” dedi.