06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ersoy DEDE
ersoydede@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bağımlılık referandumu

24 Eylül 2017 Pazar

Halkların kendi kendini yönetme hakkı vardır.. Bu doğru.. Kim itiraz edebilir ki?..‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen, ulusal kurtuluş savaşı kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü doğru anlamamak olur buna karşı çıkmak.. Emperyalizme meydan okuyan, bütün küresel güçlere karşı istiklâl mücadelesi veren Recep Tayyip Erdoğan’ı doğru anlamamak olur.. Dolayısıyla da ismi ‘bağımsızlık’ olan referandumu ve buradan çıkması muhtemel kararı destekleyenler, bu tanıma müracaat ediyor sıklıkla.. Ulusların kendi kaderlerini tayin etme hakkı vardır.. Evet de şunu kaçırıyoruz..  Bu söz, sömürge halkların bağımsızlık mücadelesini desteklemek için söylendi.  Kuzey Irak, bugünkü merkezi Irak’a otorite olarak bağlı halde bir federe devlet olarak en bağımsız günlerini yaşıyor zaten.. ‘Ben devletim’ dediği andan itibaren, kim kullanırsa onun elinde kalacak.. Ne bağımsızlığı, boğazına kadar bağımlılığa batacak.. Umarım halkı bunun farkındadır..

Teflon gibi adam!

Magazin gündemi karıştı.. Yeşim Salkım ve Seren Serengil, kılıçları çekti.. Gülben Ergen’i fena halde köşeye sıkıştıracak eski defterleri açmaya başladılar.. Nereye kadar gideceğini kimse bilmez.. Bu arada kavganın bir tarafında da Doğan Grubu, kurumsal olarak pozisyon aldı.. Hürriyet’te, Kanal D’de falan Gülben Ergen hakkında olumsuz haber yapmak yasak.. Yapanı işten atıyorlar.. Ertuğrul Özkök dün köşesinde Gülben Ergen için ‘tek başına savaşıyor’ diye yazmış.. Böyle yalnızlığa can kurban.. Fakat anlamadığım şu.. Özkök Gülben Ergen için ‘Teflon’ demiş.. ‘Attıkları çamur yapışmıyor’ anlamında.. Ya hu bu böyle destek olur mu?.. Teflon ne ya?.. İnsan sevdiğini, ‘teflon gibi adam billahi’ diye mi sever?.. Literatüre kavram sokacağım diye abuk subuk benzetmeler yapmaya doymuyor şu İzmirliler..

Bu kadar kolay sıyrılacak!

Sakarya’da bir hastanenin yoğun bakım servisinde  hemşireler tarafından kendisine sigara verilerek dalga geçilen yaşlı adamın videosunu görmüşsünüzdür.. O adam o iğrençliğin ertesi günü ölmüş meğer.. Annem yoğun bakımdayken ona kötü davranan hemşireye; “.. biraz empati yapın.. O sizin de anneniz olabilirdi..” dediğim güne geri döndüm görüntüleri izlediğimde.. Hastane açıklama yapmış.. ‘Onlar stajyer öğrenciydi, staj sonrası gittiler’ demiş.. Peki o stajyerler o skandala imza atarken nöbetçi doktor, nöbetçi hemşire kimdi?.. Bu kadar kolay mı sıyrılmayı düşünüyorsunuz bu kepazelikten?.. Umarım zor sıyrılırsınız.

İkisi de meşhur oldu

Güzellik yarışmaları neden yapılır ki?.. Yapanlar kendi ajanslarına fotomodel/manken bulmak için insan kaynağı olarak görüyor bu yarışmaları..  Katılanlar da kısa yoldan şöhret olmak için katılıyorlar.. Sonuç.. Ahlâksız twitter mesajı ortaya çıktığı için tacı geri alınan Itır Esen de, ilk 10’a giremediği için Itır’a ‘tipsiz böcek’ diye saldıran Gözde Baddal da ziyadesiyle şöhret olmuş durumdalar.. Yeni birinci ile kimse ilgilenmiyor.. Gelsin filmler-diziler artık bundan sonra..

Takside sigara yasağı

Taksiye bindik gidiyoruz.. Bir kaç dakika sonra taksici en ‘dostane’ tavırla; “.. sigara kullanıyorsanız içebilirsiniz..” dedi.. “..Yok, teşekkür ederim, kullanmıyoruz..” dedim.. Ve önüme döndüm.. Bence konu kapanmıştı aslında.. Ama o da ne.. Sol çaprazdan topu alan Didem Dede, kaleciyle karşı karşıya geldi ve bekletmeden şutunu çekti; “.. Taksilerde sigara içmek yasak değil mi?..”.. Ve top ağlarda gol… “.. Abla yasak ama, içmek isteyen olursa ne diyeceğiz?..” Cevabı basit aslında.. Sorumluluğu şoförden dışarı da atıyor.. “.. Yasak..” diyeceksin.. Şoförün gerçek beklentisi bir sonraki cümlede çıkıyor ortaya..“.. Ben de sigara kullandığım için sorun olmuyor..”  “..Biz ‘Yeşilay’cıyız..” diyen Didem Dede, bu kez tehditkâr bir tavır alıyor taksiciye karşı; “.. Polis yakalarsa cezası var, biliyorsunuz değil mi?..” Taksicinin cevabı bir tür ‘itham’ gibi; “.. Abla polisler halden anlıyor.. Saatlerce direksiyon başındayız.. Ne yapalım sigara çektiğinde canımız, dörtlü yakıp kenara mı çekelim?..” Müsait bir yerde indik.. Biz inerken yaktı sigarasını şoför kardeş.. Revan oldu yola..