14 Nisan 2021 Çarşamba / 2 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul KURT
info@resulkurt.com
Yazarın Sayfası

Bağ-Kur’luya Emeklilik Şansı

05 Temmuz 2018 Perşembe

Çeşitli nedenlerle 4/b yani Bağ-Kur sigortalılarının primlerini ödemedikleri, Bağ-Kur kayıt ve tesciline dikkat edilmediği görülüyor.

Bunun için de zaman zaman çıkarılan yasal düzenlemelerle Bağ-Kur borçlarının silinmişi ve sigortalılığın dondurulmuştu.

Ancak sosyal güvenlik bilincinin gelişmesiyle birlikte geçmiş yıllardaki dondurulan Bağ-Kur hizmetlerinin ödenerek emekli olabilmelerinin yolu açılmıştır.

11 Mayıs 2018 tarihinde 5510 Sayılı Kanun’a eklenen Geçici 76. maddeyle 4/b kapsamındaki sigortalıların ödenmemiş prim borçları nedeniyle sigortalılığın durdurulacağı; ancak durdurulan sürelerin ihya edilebileceği düzenlenmiştir. 4/b sigortalılarına önemli bir fırsat sağlayan bu düzenlemenin detayları 2018-23 Sayılı SGK Genelgesiyle ile belirlenmiştir.

Genel olarak köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan,

-  Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kayıt ve tescilleri yapılmış olan,

-  31.5.2018 tarihi ve öncesine ilişkin prim borcu bulunanların sigortalılıkları durdurulacaktır.

Daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamının ihya edilebilecektir.

 

Önce Sigortalılık Durdurulacak!

31.5.2018 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, 31.7.2018 tarihine kadar ödememeleri veya yapılandırmamaları yahut tecil ve taksitlendirmemeleri halinde durdurma işlemi yapılacaktır.

Bu işlemde 31.7.2018 tarihine kadar ödenen primler de dikkate alınacaktır.

-  Prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla,

-  Hiç prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıkları durdurulacaktır.

Sigortalıkları durdurulanlardan, durdurma işleminin yapıldığı tarihte 4(b) kapsamında sigortalılıkları aktif olanların 1.6.2018 itibarıyla yeniden sigortalılıkları başlatılacaktır.

Prim borçlarını ödenmesi, yapılandırılması, tecil ve taksitlendirmesi için verilen iki aylık süreyi beklemeden de sigortalılık durdurulabilecek. 1 Haziran 2018 ve 31 Temmuz 2018 tarihleri arasında sigortalılığını durdurmak isteyen sigortalı ve hak sahipleri, başvuru formu ile dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat edebilecek.

Daha önceki kanunlara göre yapılandırması devam edenler yapılandırmalarının iptal edilmesini talep etmeleri halinde, yapılandırmaları iptal edilecektir. Sigortalılıkları prim ödemelerine göre durdurulacak. Yapılandırma borcunun tamamını ödeyerek yapılandırmadan faydalananların talepleri ise dikkate alınmayacak.

Sigortalılıkları durdurulanlardan, 4/b kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları, 1.6.2018 itibarıyla yeniden başlatılacaktır.

 

Durdurulan Hizmet Sürelerinin Canlanması İçin İhya Şart!

31 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla prim borcu bulunması nedeniyle sigortalılıkları durdurulanlar, dosyalarının bulunduğu SGK’ya başvurarak ihya talebinde bulunabilecek. Hak sahiplerinin de ihya talebinde bulunması mümkün.

İhya talebinde bulunulması halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı için talep tarihinde belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden ihya borcu hesaplanacak.

Hesaplanan ihya borç tutarının tamamı borcun tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenmesi halinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

Tebliğ edilen borç tutarının üç ay içerisinde tamamen ödenmemesi halinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek. Ödenmiş olan tutarlar, prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilecek.